Kramer, Larry

Larry Kramer, fot. Jean Carlomusto

Pisarz, dramatopisarz i aktywista środowisk LGBT ur. 25 czerwca 1935. W jego twórczości przejawia się wściekłość i żal, które zainspirowały całe pokolenie gejów i lesbijek do walki o lepsze życie. Współzałożyciel organizacji Gay Men’s Health Crisis oraz ACT UP (AIDS Coalition to Unleash Power) – jego wezwania do bezpośredniego protestu uczyniło z epidemii AIDS przedmiot ogólnokrajowej debaty, co na zawsze zmieniło politykę zdrowotną Stanów Zjednoczonych.

Urodził się w Bridgeport, Connecticut, dorastał w Waszyngtonie, żył w Londynie przez dziesięć lat, obecnie mieszka w Nowym Jorku. Absolwent Uniwersytetu Yale. Broadwayowska realizacja jego najbardziej znanej sztuki pt. Normalne serce (1985, tłum. Mike Urbaniak, 2018) zdobyła trzy Nagrody Tony oraz była nominowana w dwóch innych kategoriach. Na całym świecie zrealizowano ok. 600 wystawień Normalnego serca. Kramer zaadaptował również swoją sztukę na rzecz filmu Odruch serca, wyprodukowanego przez platformę HBO (reż. Ryan Murphy, Nagroda Emmy w kategorii najlepszy film telewizyjny, 2014 r.). Kontynuacja utworu pt. The Destiny of Me miała premierę w Nowym Jorku w 1993 r. i zdobyła uznanie krytyków.

Kramer był również jednym z producentów i scenarzystów filmu o swingujących latach 60. pt. Here We go Round the Mulberry Bush (1967 r., reż. Clive Donner), a następnie zaadaptował powieść D. H. Lawrence’a na scenariusz filmu Zakochane kobiety (1969 r., reż. Ken Russell, nominacja do Oscara), którego był również producentem. Autor monumentalnej publikacji The American People (2015 r.), nad którą pracował od lat 80. Jego najbardziej znana powieść, Faggots, pozostaje w sprzedaży od czasu jej pierwszej publikacji w 1978 r., co czyni ją jedną z najczęściej sprzedawanych książek poświęconych życiu homoseksualistów. W 2015 r. platforma HBO zrealizowała film dokumentalny na temat politycznej działalności autora pt. Larry Kramer kocha i nienawidzi. Produkcja została wytypowana do pokazu na Festiwalu Sundance w 2015 r.