język polskijęzyk angielski

Pawłowski, Łukasz

Rocznik 1977. Absolwent PWST we Wrocławiu z 2002 roku. Do roku 2009 należał do zespołu Teatru Polskiego w Poznaniu, w którym zagrał między innymi: Podporucznika w Helmuciku (I. Villqist, reż. P. Łysak), Piotra Wierchowieńskiego w Biesach (F. Dostojewski, reż. M. Fiedor), Joaquina Pereza Fernandeza Rivas Rooneya w Opowieściach argentyńskich (wg W. Gombrowicza, reż. P. Kamza), Myzdrala w Ferdydurke (W. Gombrowicz, reż. A. Tyszkiewicz). Zagrał również Karola w Wizycie starszej pani (F. Dürrenmatt, reż. W. Krzystek) w Teatrze Telewizji.

Od wielu lat współpracuje z Teatrem Usta Usta Republika z Poznania dla którego pisze dramaty i z którym w 2014 roku zdobył Główną Nagrodę na XXII Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych Klamra w Toruniu za spektakl Uczta w reż. W. Wińskiego. Dla tego teatru napisał też takie teksty jak: Procesy, Batalion i Ukryte.

Jako aktor jest laureatem wielu nagród i wyróżnień; za rolę w spektaklu WTF!? grupy AnonyMMous.org w 2013 roku otrzymał I Nagrodę na XI Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie. Dwa lata później, na tym samym festiwalu, otrzymał Grand Prix za spektakl toniejestpostawartystyczna! czyli premiery nie będzie! w reż. A. Piotrowskiej oraz Nagrodę Główną na Koszalińskich Ogólnopolskich Dniach Monodramu za ten sam spektakl.

Także jego dramaty były doceniane; kilkukrotnie jego sztuki docierały do drugiego etapu Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej (Never ending sorry, Donnie&Glide, Inne miasto). W 2012 roku Safari Zebra została wybrana w konkursie do realizacji na 33. PPA we Wrocławiu. Premiera odbyła się 27.03.2012 w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu. W roku 2008 sztuka A+B=Rh- otrzymała wyróżnienie w konkursie "Lustro. Obraz. Iluzja" w Łodzi. Ta sztuka miała swoją prapremierę w marcu 2017 roku w Teatrze Miejskim w Lesznie w reżyserii autora.

Łukasz Pawłowski pisze też songi (m.in. dla Krzysztofa Kiliańskiego, zespołu Snowman oraz do spektakli); w 2016 roku współpracował w tym zakresie z teatrem Capitol we Wrocławiu przy spektaklu Moja mama czarodziejka w reż. Agnieszki Oryńskiej.

Finalista Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2018 za sztukę Metro Afganistan.