Amerykańska Elektra

Autor: 
Dalager, Stig
Tytuł oryginalny: 
American Elektra
Przekład: 
Partyka, Paweł
Gatunek: 
Dramat
Obsada kobiety: 
3
Obsada mężczyźni: 
2

Osoby: Jo-Anne Johnson – wdowa po George'u, generale, wybitnym, amerykańskim dyplomacie stacjonującym w Bagdadzie; Brett Harvey – przyjaciel George'a z czasu studiów, pułkownik, teraz związany z Jo-Anne, (występuje w mundurze wojskowym); Eliza Johnson – córka Jo-Anne, adwokat; Peter Ford – przyjaciel Elizy, adwokat; Betsy – starsza, afroamerykańska pomoc domowa; ochroniarz 1; ochroniarz 2

Sztuka Stiga Dalagera ma charakter dramatu z elementami sensacyjnymi, kryminalnymi i psychologicznymi. Pokazuje, jak jeden wieczór może przerodzić się z miłego spotkania w krwawą jatkę. Usilne próby rozwikłania zagadek z przeszłości i ujawnienia prawdy czasem jeszcze bardziej zaciemniają obraz i niekoniecznie przynoszą ukojenie.

Jo-Anne zaprasza swoją córkę na uroczystą kolację, podczas której chce oznajmić jej i jej przyjacielowi Peterowi, że zamierzają się z Brettem pobrać. Eliza stanowczo się sprzeciwia. Relacja matki i córki jest bardzo napięta. Eliza i Peter mają ofensywny stosunek do Bretta i bynajmniej tego nie ukrywają. Zaczynają drążyć, jak doszło do śmierci ojca Elizy, George'a – według oficjalnej wersji popełnił samobójstwo w Bagdadzie, gdzie był na misji dyplomatycznej. Okazuje się, że Eliza i Peter nie są parą, ale przyrodnim rodzeństwem, które ma wątpliwości co do samobójczej śmierci ojca. Oskarżają Jo-Anne i Bretta o zamordowanie George'a. Jo-Anne przyznaje się, że uknuła z kochankiem plan zabójstwa męża. Jednak ich motywy nie są do końca jasne. Albo się wypierają współudziału, obciążając winą partnera, albo znowu zmieniają wersję wydarzeń, broniąc się nawzajem. W końcu Jo-Anne decyduje się wyjawić, że George molestował siostrę Elizy, Audrey, która zginęła w Bagdadzie podczas odwiedzin u ojca. Tę informację przekazał jej Brett. Dowodem jest list, który jednak niczego nie wyjaśnia. Eliza i Peter ustalają, że Brett okłamał Jo-Anne i zmusił ją do zamordowania męża. Według nich prawdę mówił George, któremu Audrey wyznała, że Brett ją skrzywdził. Pojechała do Iraku, by się na nim zemścić. Jo-Anne w akcie rozpaczy strzela do Bretta, raniąc go śmiertelnie, po czym popełnia samobójstwo. Eliza nie może poradzić sobie z ujawnionymi faktami – nie potrafi racjonalnie ocenić, co jest prawdą.

Napięcie wyczuwalne w całym dramacie jest podbijane przez język – dynamiczny w kluczowych momentach i dostosowany do charakteru każdego z bohaterów.