język polskijęzyk angielski

Drzewom nie wypadają włosy

Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Szczegóły
sztuka powstała w ramach konkursu „Strefy Kontaktu”, zrealizowano czytanie performatywne (reż. Judyta Berłowska, 2016 r.)

Wielopłaszczyznowa opowieść o relacjach międzypokoleniowych i relacjach damsko-męskich. Narratorką jest „Autorka w hamaku”, na działce, w miejscu, gdzie natura splata się z kulturą, a rozkwit – z dewastacją. Autorka rozmawia z matką przez telefon, a zarazem konfrontuje się z babcią opowiadającą o swoich doświadczeniach.. Kobiety ze sporą dozą ironii komentują męskie zachowanie („A mężczyzna, jak to mężczyzna, nie może sobie miejsca znaleźć”, „Jestem mężczyzną, Nigdy nie zostałem urodzony i nigdy nie umrę”).

„To jest tekst o samotności, o znudzeniu cywilizacyjnym biegiem, o zmęczeniu, które same sobie i sami sobie fundujemy, zyskując ekonomiczną satysfakcję. To tekst o braku relacji i o potrzebie bliskości. O kobiecej tęsknocie. Ojciec, kochanek, mąż, syn, brat –  mężczyzna – to ktoś, na kogo się czeka, z kim się walczy, ktoś, z kim trzeba się dogadać. Relacja kobieta-mężczyzna (i odwrotnie) to główna oś spektaklu. W grę wpisane są też dziecięce bajeczki, od których dorosłym głowom trudno jest się uwolnić, i polskość, szczególnie bardzo nam bliskie umiłowanie cierpienia. Całość to polemika z pojęciem czasu , który uznaliśmy za rzeczywisty, a który nie istnieje. I z życiem , które uznaliśmy, że zaczyna się narodzinami, a kończy śmiercią, co nie do końca jest pewne… Ogrody, „Radość Życia”, to ważny i piękny element każdego miasta. Trzeba się spieszyć, bo wiadomo już, że ogrody zostały przeznaczone pod budowę nowej drogi; drogi prowadzącej do nowego cmentarza. To jedno jest pewne.” – M.S.

 

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Drzewom nie wypadają włosy