Dzieciobójstwo

Autor: 
Turrini, Peter
Tytuł oryginalny: 
Kindsmord
Gatunek: 
Dramat
Obsada kobiety: 
1
Obsada mężczyźni: 
3

Osoby: kobieta 26-letnia, jej ojciec, jej przyjaciel, sędzia ; jednoaktówka

Dramat Petera Turriniego jest zapisem przesłuchania w sądzie, a zarazem portretem psychologicznym dwudziestosześcioletniej kobiety, która zabiła swoje dziecko – udusiła je podczas kąpieli. Na sali sądowej obecni są jej ojciec i przyjaciel. Chronologię wydarzeń, które miały miejsce, zanim doszło do procesu, odtworzyć można na podstawie pytań sędziego: opuszczenie rodzinnego domu, związek z przyjacielem, ciąża, porzucenie ojca dziecka, próby usunięcia ciąży, próba samobójcza po urodzeniu dziecka, powrót do rodzinnego domu. Podczas przesłuchania oskarżona więcej mówi o sobie i swojej przeszłości niż o okolicznościach popełnienia czynu. Pytania sędziego jakby trafiały w próżnię, odpowiedzią na nie są zwierzenia rozchwianej psychicznie kobiety. Okazuje się, że największy wpływ na jej chorą osobowość miał jej ojciec. Sprawiło to, że w relacjach z Przyjacielem całkowicie podporządkowała się, kontrolowała swoje zachowanie, nie była sobą, czuła pustkę wokół i wewnątrz siebie. Przez całe życie towarzyszyła jej potrzeba dokonania czegoś wyjątkowego.

Lekarstwem na depresję miała być ciąża. Emocje związane z przyjściem dziecka na świat zmieniały się: od radości i miłości po niechęć do dziecka i własnego ciała. W krytycznym momencie kobieta postanowiła samodzielnie pozbyć się dziecka. Po nieudanej próbie przerwania ciąży ojciec znowu ją przygarnął i zapewnił fachową pomoc lekarską przy skrobance, jednak było już za późno.

Zeznaniom kobiety towarzyszy zasłyszana w dzieciństwie przypowieść o Indianach, którzy raz w roku porzucają swoje zajęcia i stają się tymi, którymi byli kiedyś: „Indianami, przyjaciółmi i sługami Bogów". Wspomnienie z dzieciństwa, kiedy onanizowała się zawiniętymi w folię nożami, naznaczyło każde jej cielesne doświadczenie, nierozerwalnie splatając je z bólem.

Napisane dosadnym, a zarazem poetyckim językiem Dzieciobójstwo to dramat o kobiecości, konflikcie między własnymi pragnieniami a narzucanymi z zewnątrz rolami, ujarzmianiu kobiety przez mężczyznę i wszelkich tragicznych konsekwencjach tego procesu.

Omówienie dla ADiT: Kamila Paprocka