język polskijęzyk angielski

Koncert na rożek, bęben i violę

Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Szczegóły
Zwycięski dramat ogólnopolskiego konkursu na utwór dramatyczny inspirowany osobą Miłosza
Szczegóły obsady
sztuka wieloobsadowa, możliwa do zagrania w obsadzie 1K, 2M
Prapremiera polska
30 czerwca 2011 w Białostockim Ośrodku Kultury, reż. Paweł Aigner

Sztuka napisana z okazji 100 rocznicy urodzin Czesława Miłosza, inspirowana jego życiem i twórczością, rozpisana na kilkadziesiąt postaci ze świata kultury i polityki. Pokazuje Miłosza w czasach współczesnych, próby zawłaszczenia jego spuścizny do celów ideologicznych, jak również to, że poeta ciągle wzbudza kontrowersje i jest celem licznych ataków.

Plan A sztuki dzieje się na bankiecie z okazji wręczenia Wielkiemu Poecie Wielkiej Nagrody za Wielki Całokształt. Nagle pojawia się informacja o śmierci Wielkiego Poety. Bankiet w jednej chwili przeobraża się w stypę. Zebrani na niej luminarze ze świata literatury, sztuki, nauki i polityki wypowiadają się na temat Wielkiego Zmarłego i jego twórczości. Swoje opinie dodają także zagraniczni dziennikarze. Nieoczekiwanie wśród gości zjawia się sam Czesław, który również wypowiada się w ramach tych „wypominków". W Planie B Czesław Miłosz występuje w kilku w postaciach: chłopca, młodzieńca i starca. Wspomina swoje życie, rozmawia z postaciami ze swoich utworów: Piękną Nieznajomą, Edkiem i Niną, zaś zjawienie się Księdza Seweryna prowokuje spowiedź Czesława.

Motywem przewodnim jest wspomnienie „muzykowania w domu na górze" z użyciem trzech staroświeckich instrumentów: rożku, bębna i violi. Bohaterowie mówią o zrealizowanym przeznaczeniu i spełnionym losie, o obronie godności i wolności, o wielkiej stracie i poszarzałym świecie.

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Koncert na rożek, bęben i violę