Po omacku

Autor: 
Churchill, Donald
Tytuł oryginalny: 
Feeling his Way
Przekład: 
Rapciak, Jagna
Gatunek: 
Komedia
Obsada kobiety: 
1
Obsada mężczyźni: 
1
Szczegóły obsady: 
Jednoaktówka dla 1K i 1M + głos kobiety

Dennis, 45 letni mężczyzna, próbuje się skupić na pracy w swoim apartamencie.
Przerywa mu telefon od Sandry, z którą się rozstał, ponieważ nie mógł się zdecydować na stały związek z nią.
Ponieważ nie odbiera, Sandra nagrywa swoje żale na automatyczną sekretarkę, że zmarnował jej dziesięć miesięcy życia i że nigdy nie znajdzie innej kobiety, która by go tak kochała jak ona. Dennis w rewanżu dzwoni do kilku byłych kobiet. Żadna jednak nawet nie chce z nim rozmawiać, a tym bardziej umówić.
W końcu umawia się z byłą żoną. Przygotowuje kolację i wino. Gdy Sonia przychodzi, oprowadza ją po mieszkaniu, rozmawiają o swoich byłych partnerach, uczuciu, które było między nimi i popełnionych błędach. Dennis opowiada o swojej samotności i trudnościach w utrzymywaniu związków. Sonia próbuje go pocieszać, choć sama czuje się samotna.
Aż lądują w sypialni, zastanawiając się, jak by to było, gdyby znów byli razem. W tym momencie dzwoni Sandra. Nagrywa się na sekretarkę. Przeprasza za swój wcześniejszy telefon i za słowa, które powiedziała w złości. Narzeka na Sonię. Dennis odbiera telefon i przeprasza, że nie może rozmawiać, ale właśnie... Sonia chce do niego wrócić. A on prawdopodobnie się zdecyduje. Odkłada słuchawkę.
Sonia płacze. Dennis odkrywa przed nią, że wie, dlaczego odeszła od Tony"ego, swojego byłego partnera: ponieważ powiedziała mu, że wciąż kocha jego, Dennisa. Okazuje się jednak, że to wszystko kłamstwa. Powiedziała tak Tony"emu, by mieć alibi, ponieważ miała romans z jego asystentem. Kłócą się. Dennis zarzuca Soni, że od samego początku tego spotkania go okłamywała, tak jak przez osiemnaście lat małżeństwa. Sonia przyznaje, że przyszła właściwie tylko po to, by go pocieszyć, nigdy nie chciałaby do niego wrócić, chociaż bardzo ją wzruszył i cieszy się z tego spotkania, ale jest umówiona z Geoffrey"em, czternaście lat młodszym od siebie, dla którego musi pięknie wyglądać. Dostaje sms. Geoffrey już na nią czeka. Wychodząc, wyciera nos w serwetkę, którą Dennis dostał wiele lat temu od Andy Warhola. Wyrzuca ją do kosza. Gdy Sonia wychodzi, Dennis krzyczy przez okno do Geoffreey"a , że daje im najwyżej sześć miesięcy, bo wtedy się przekona, jaka jest naprawdę.
Dennis wykręca numer... Sandry. Prosi, żeby się wprowadziła.
A morał jest prosty: kto jaką bronią wojuje... z pewnością przekonają się o tym widzowie na spektaklu...

Debiutująca w roli tłumaczki Jagna Rapciak omówiła i spolszczyła niniejszą jednoaktówkę. Planujemy przekład jednoaktowej komedii Partnerzy, która wraz z Po omacku wystawiana jest jako jeden spektakl w Wielkiej Brytanii.