język polskijęzyk angielski

Porucznik z Inishmore

Tytuł oryginalny
The Lieutenant of Inishmore
Tłumacz
Rozhin, Klaudyna
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Postacie
DAVEY, lat 45; ojciec Padraica, DONNY, lat 17; PADRAIC, lat 21; JAMES, lat 20-30; MAIREAD, lat 16; CHRISTY, lat 30-40; JOEY, lat 20; BRENDAN, lat 20
Czas akcji
1993 rok
Miejsce akcji
Wyspa Inishmore w hrabstwie Galway, jakiś magazyn, gdzieś w Północnej Irlandii

Padraic, słynący z brutalności i wybuchowego temperamentu członek Irlandzkiej Armii Wyzwolenia Narodowego (INLA) wyjeżdża z rodzinnego Inishmore, żeby w imię wolnej Irlandii podkładać bomby. Zostawia ojcu pod opieką swojego ukochanego, czarnego kotka, Tomaszka, jedynego przyjaciela.

Davey pędzi przez Inishmore na rowerze, kiedy zauważa na drodze rozjechanego, czarnego kota. Stwierdza, że to na pewno Tomaszek Padraica i zabiera go do Donny’ego, ojca Padraica. Szantażem Donny zmusza go do przyjęcia na siebie odpowiedzialności za śmierć zwierzęcia. Wspólnie radzą, co zrobić, żeby uniknąć gniewu właściciela. Planują, że poinformują go o tragicznym wydarzeniu stopniowo i delikatnie.

Padraic torturuje właśnie jakiegoś handlarza narkotyków, który sprzedawał marihuanę dzieciom irlandzkich katolików, kiedy dzwoni do niego ojciec. Mówi, że Tomaszek nie czuje się najlepiej, nie je od kilku dni. Padraic porzuca więc swoją ofiarę i wyrusza na pierwszy prom, który rano dowiezie go do Inishmore.

Donny i Davey postanawiają złapać innego czarnego kota i podstawić go za Tomaszka. Niestety, Davey’emu udaje się znaleźć tylko jakiegoś rudzielca. Proponuje, że przemaluje go na czarno pastą do butów. Późnym wieczorem, kompletnie pijani, Donny i Davey zabierają się do pracy.

Tymczasem Christy, Brendan i Joey, współtowarzysze Padraica z INLA, siedzą przy ognisku i naradzają się. To oni zamęczyli Tomaszka, żeby zwabić Padraica na Inishmore. Chcą go zlikwidować, bo zamierza założyć własny odłam INLA. Poza tym zabija handlarzy narkotyków, którzy między innymi sponsorują opozycję w Północnej Irlandii. Koniec ich rozmowy podsłuchuje Mairead, młodsza siostra Davey’a zafascynowana Padraickiem i INLA. Rankiem następnego dnia Mairead wychodzi na spotkanie wracającemu z podróży Padraicowi. Chce, żeby przyjął ją do INLA. Jest sercem oddana sprawie. Doskonale strzela z wiatrówki. Kiedyś na znak protestu oślepiła z kilkunastu metrów całe stado krów. Ale Padraic tylko sobie z niej kpi. Do organizacji nie przyjmują kobiet. Jednak na pożegnanie Mairead i Padraic całują się namiętnie. 
Kiedy Padraic wpada do domu, zastaje śpiących Donny’ego i Davey’ego, i rudego kota umorusanego czarną pastą do butów. Wpada w wściekłość i strzela do niewinnego zwierzęcia. Związuje ojca i Davey’ego, żeby potem ich zabić i pomścić śmierć Tomaszka. Ktoś puka do drzwi. Do domu wchodzą Christy, Brendan i Joey, żeby zastrzelić Padraica. Wywlekają go na zewnątrz. Słychać strzały. Donny i Davey mają nadzieję, że ujdą z życiem. Padraic jednak wraca, cały i zdrowy, z Mairead, za nimi na czworakach pełzną oślepieni Christy, Brendan i Joey. Kiedy Padraic dowiaduje się, kto naprawdę jest odpowiedzialny za śmierć Tomaszka zabija swoich byłych współtowarzyszy. Każe ojcu i Davey’emu porąbać ich ciała. Między Padraicem i Mairead wybucha wielkie, namiętne uczucie. Postanawiają się pobrać i założyć własny odłam INLA. Mairead wychodzi na chwilę do łazienki i znajduje w niej szczątki rudego kota, jej ukochanego Pana Rogera. Zabija Padraica i ogłasza się Porucznikiem.

Na miejscu zbrodni zostają jedynie ojciec Padraica i Davey. Przez dziurę w drzwiach wchodzi czarny kot i zaczyna łasić się do Donny’ego. Tomaszek wrócił do domu.

krótkie omówienie krytyczne:

„Porucznik z Inishmore” jest satyrą społeczną, głęboko osadzoną w realiach Północnej Irlandii. Skrajnie lewicowy, paramilitarny INLA boryka się z bezsensownymi konfliktami wewnętrznymi. Jego członkowie, bezwzględni terroryści, załatwiają swoje sprawy krwawo, bez skrupułów. Christy, Brendan, Joey, nawet Padraic, dawno utracili swój cel, a walka o wolną Irlandię stała się tylko wytartym sloganem. 

Martin McDonagh brawurowo posługuje się groteską i czarnym humorem. Chociaż autor odwołuje się do tradycji dramatu irlandzkiego i autorów takich jak Synge, O’Casey. „Porucznik z Inishmore” ma również bardziej uniwersalne znaczenie. Krytykuje bezsens terroryzmu, wojny domowej, religijnej – bezsens przemocy.

Justyna Bartkowiak dla ADiT

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Porucznik z Inishmore