Totalny odjazd

Autor: 
Magnusson, Kristof
Tytuł oryginalny: 
Der totale Kick
Przekład: 
Rozhin, Izabela
Gatunek: 
Komedia
Szczegóły: 
Thriller komediowy z elementami groteski
Obsada kobiety: 
4
Obsada mężczyźni: 
2
Postacie: 
3 staruszki + para młodych
Szczegóły obsady: 
albo 3K, 3M (jedną staruszkę może grać mężczyzna)

Znakomity thriller komediowy z elementami groteski dla czterech starszych aktorek i pary młodych (kobiety i mężczyzny). Anneke, młoda, zwariowana fanka krwawych filmów Quentina Tarantino, oraz jej partner, układny lekarz Donald Stuckenschmidt, wymyślają ekstremalną akcję inspirowaną scenariuszem filmu Urodzeni mordercy. „Konik morski” i „rozgwiazdka”, jak siebie pieszczotliwie nazywają, postanawiają przeżyć coś mocnego. Narzeczeni włamują się do domu emerytki, która powinna być w tym czasie na Wyspach Kanaryjskich. Nagle okazuje się, że starsza pani mieszkania wcale nie opuściła, a na dodatek przychodzą do niej w odwiedziny trzy przyjaciółki z okazji urodzin. Jedna z nich rozpoznaje w Donaldzie swojego lekarza. Pojawia się również syn jednej ze staruszek, Harald – maminsynek, który jest (a przynajmniej próbuje być) policjantem.

Bardzo dynamiczne sytuacje komplikują się coraz bardziej, a gwałtowne zwroty akcji są dla widza równie nieprzewidywalne jak te w kultowych filmach Tarantino... W efekcie jednak zbuntowana grupa „geriatrycznych goryli" wygrywa z młodzieńczą fantazją i udawanym brutalizmem. Starsze panie doskonale radzą sobie z agresywną dziewczyną i jej –kochankiem - nieudacznikiem. Wizualne symbole subkultury zbuntowanego pokolenia jak  piercing, seeding bądź branding są nieprzydatne w starciu z pokoleniem „staruchów” po przejściach.

Konflikt generacyjny odsłania także ukrywane konflikty wewnątrz grupy staruszek i ich trudne relacje (zawiść, skrytość, a w końcu  i czyny kryminalne, jak np. kradzież). Nikt tu nie jest bez skazy. Uczestnicy tej morderczej gry dochodzą do ugody po wzajemnych oskarżeniach, zaciętych dyskusjach, bezpardonowej walce, śmierci jednej ze staruszek, alkoholu, ekscesach z narkotykami, a także "sex&crime".

Czy parka niedzielnych degeneratów uratuje swoją miłość i życie erotyczne? Czy staruszki przeżyją „totalny odjazd”? Czy złodziejski skok zostanie ukarany? Starsze panie różnią się od siebie diametralnie. Dorothea – miłośniczka zgody i pokoju, Gertl – zacięta nacjonalistka, Emma – cicha woda oraz Metchild, która mimo podeszłego wieku uprawia dziki seks i próbuje dorównać Anneke. Równie ciekawe i wymagające są role młodych – wściekłej, pełnej temperamentu Anneke oraz uzależnionego od niej Donalda. Znakomite tempo, błyskotliwe dialogi,  zabawne sytuacje sceniczne, gra konwencjami komedii kryminalnej, farsy i groteski, a do tego smaczne odwołania do cytatów filmowych gwarantują dobrą zabawę. To kolejna propozycja po Klubie mężusiów, granym w Teatrze Capitol w Warszawie, która ma szansę na sukces frekwencyjny!