Antologia Nowych Sztuk Austriackich Autorów

Autor: 
Autorzy austriaccy
Dostępność: 
Brak

Proszę nie sądzić, że Antologia Nowych Sztuk Austriackich Autorów to takie zwykłe "austriackie gadanie". To sześć dramatów o wysokiej jakości literackiej, starannie wybranych według klucza językowego i tematycznego z zabójczą dawką humoru, o czym pisze we wstępie dr Maciej Ganczar. Na końcu znajdują się opracowane noty o autorach i tłumaczach. Literatura austriacka jest bodaj najbardziej ceniona przez polski teatr i ma wierną publiczność. Świadczą o tym głośne inscenizacje Krystiana Lupy -Lunatyków, Kalkwerku czy ostatnioWymazywania oraz realizacji innych reżyserów czołówki "kalaczy gniazda" -Thomas Bernhard, Elfriede Jelinek iPeter Turrini, którego najnowsza komedia Sylwester prowokuje pytaniem, co może dziać się w austriackiej piwnicy.

W niniejszej Antologii publikowane są po raz pierwszy w polskim języku sztuki znanych autorów jak: Werner Schwab, Robert Woelfl, Elisabeth Vera Rathenböck, Franzobel, Silke Hassler, Catherine Aigner. Już ich tytuły: Głodne dziecko, Totalnie szczęśliwi, Sercu pracę, dłoniom miłość,Zamknięty świat, Księżniczka Eisenherz czy Wysoki Schwab: Żywe jest nieżywym i muzyką zdradzają różnorodność tematyki psychologicznej, społeczno-politycznej, której wspólnym mianownikiem jest inteligentna ironia i austriacki "śmiech przez łzy".

Sztukę Zamknięty świat gra z wielkim powodzeniem Teatr Kamienica w Warszawie (z brawurowąKrystyną Sienkiewicz w roli głównej), a Totalnie szczęśliwych grają teatry w Łodzi i Szczecinie. CDN!

W latach 2000 - 2004 nakładem wydawnictwa ADiT ukazywała się czterotomowa antologia, której kolejne tomy poświęcone były osobnym pisarzom: George Taboriemu, Peterowi Turriniemu, Felixowi Mittererowi i Wolfgangowi Bauerowi.