Gieldon, Filip

http://festiwal-interpretacje.pl/artist/filip-gieldon/

Urodzony w 1983 r. w Sztokholmie. W wieku 26 lat postanowił wrócić do kraju, z którego pochodzą jego rodzice, i rozpoczął studia na Wydziale Reżyserii w PWSFTViT w Łodzi. Łączy zamiłowanie do kina i teatru z doświadczeniem kulturowym, które dało mu życie w Szwecji, Londynie i wreszcie w Polsce. W działaniach artystycznych pragnie podejmować aktualne tematy, pracując z młodymi, ambitnymi aktorami.

Jeszcze w trakcie studiów, w 2013 roku, zadebiutował jako reżyser teatralny w teatrze WARSawy przedstawieniem Gruzy napisanym przez Dennisa Kelly'ego. Następnie zakończył dwa średniometrażowe filmy: film dokumentalny Egzamin Dojrzałości i film fabularny Luna  obydwa wielokrotnie nagradzane - oraz przedstawienie muzyczne w Teatrze Powszechnym w Łodzi, na podstawie piosenek Agnieszki Osieckiej. Otrzymał dyplom magistra reżyserii filmowej z PWSFTViT w roku 2015.

W marcu 2016 wyreżyserował w Teatrze Śląskim spektakl Antygona w Nowym Jorku. W 2017 wyreżyserował klasyczną sztukę Augusta Strindberga Panna Julie w Teatrze Aleksandra Fredry w Gnieźnie oraz współczesny dramat Rewolta autorstwa Alice Birch w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym w Koszalinie. Rewolta była konkursowym przedstawieniem teatru na festiwalu m-teatr, gdzie została dwukrotnie nagrodzona.

W październiku 2017 odbyła się premiera jego najnowszego spektaklu Szklana menażeria, którą Teatr Bagatela zainaugurował nową scenę w pierwszej połowie 2018 r.

Na początku 2019 roku jego pierwszy dramat Szwedzkie blade blondynki nie idą do nieba dostał się do półfinału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. W kwietniu tego samego roku wyreżyserował teatr telewizji na podstawie dramatu Kasie autorstwa Wojciecha Tremiszewskiego dla Teatroteki. Produkcja ta otrzymała Nagrodę Publiczności, a także nagrody za scenografię (Paulina Czernek-Banecka), muzykę (Paweł Jabłoński), drugoplanową rolę kobiecą (Kaja Walden) podczas 4. edycji festiwalu TEATROTEKA Fest w 2020 roku.