język polskijęzyk angielski

Levin, Hanoch

1943 - 1999. Jeden z najciekawszych współczesnych pisarzy izraelskich. Autor pięćdziesięciu sześciu dramatów, programów i piosenek satyrycznych, tomu prozy i poezji, recenzji i książek dla dzieci. Pochodził z ortodoksyjnej żydowskiej rodziny, urodził się i mieszkał w Tel Awiwie. Na tamtejszym uniwersytecie studiował filozofię i literaturę hebrajską. Początkowo pisał zjadliwe, ironiczne skecze polityczne o izraelskiej mentalności. Debiutował jako pisarz i reżyser w 1968 roku satyrycznym programem AT VEANI VE-HAMILHAMA HA-BA'A (TY I JA, I NASTĘPNA WOJNA) nawiązującym do wojny sześciodniowej z 1967 roku. Był twórcą "ostrym" i prowokacyjnym, głośno dawał wyraz swoim radykalnym poglądom politycznym, krytykował ekspansywną politykę Izraela dotyczącą Palestyny i Arabów.

Nowa strona internetowa o H. Levinie już działa od 18 grudnia 2013 roku - w języku hebrajskim i angielskim można uzyskać informacje o wystawieniach i publikacjach sztuk na całym świecie.

Polecamy również link do krakowskiego wydarzenia wokół Królestwa Wszechwanny oraz galerię zdjęć.

Sztuki: Pakujemy manatkiKrumJakobi i LeidentalDziwka z OhioŚniący chłopiecSzyc, Sprzedawcy gumekZimowy pogrzeb, Męki Hioba, RequiemMorderstwo, Powyższe sztuki ukazały się w antologii JA I TY I NASTĘPNA WOJNA - Teatr życia i śmierci, ADiT, Warszawa 2009.

Kolejne przekłady sztuk Hanocha Levina:, Kapryśnik ChefecPoperRomantycyJakiś i PupczeSolomon GripUdręka życia

 W listopadzie 2013 ukazała się książka z wyborem tekstów Hanocha Levina Królestwo Wszechwanny. Proza, skecze, piosenki, poezja.

Kolejne przekłady sztuk Hanocha Levina:, Chudy żołnierzCesarz GokLokajeWszyscy chcą żyćMoris SzimelWzrusz moje serce