język polskijęzyk angielski

Skinner, Mary

Uznana pisarka, producentka i reżyserka, znana przede wszystkim ze swojego dokumentu W imię ich matek. Historia Ireny Sendlerowej (In the Name of their Mothers). Uwieczniono w nim ostatni dogłębny wywiad z 95-letnią Ireną Sendlerową przed śmiercią. Jako niezależna producentka zwróciła się o pomoc w produkcji do TVP i uzyskała finansowanie polskich i żydowskich organizacji z całych Stanów Zjednoczonych. Polską premierę film miał w 2010 roku na antenie TVP, a oprócz tego nadawany był w USA przez PBS od 2011, a także w Skandynawii, Niemczech i Włoszech. Obejrzało go 10 milionów telewidzów na całym świecie, a także tysiące widzów festiwali filmowych i wydarzeń edukacyjnych. W imię ich matek... zdobyło wiele nagród, w tym 2012 Gracie Award dla najlepszego dokumentu w telewizji publicznej w USA oraz Nagrodę Publiczności dla najlepszego dokumentu na brytyjskim Festiwalu Filmu Żydowskiego.

Zainspirowana tym, co jej własna matka i babka przeżyły w Polsce w trakcie wojny, Skinner przeprowadziła dogłębne badania do filmu o Irenie Sendlerowej i innych kobietach Polskiego Ruchu Oporu. Spędziła wiele czasu w archiwach na całym świecie, nagrała ponad 70 godzin wywiadów, odnalazła setki pamiętników, zdjęć i innych dokumentów z okresu wojny, na podstawie których przygotowuje książkę i scenariusz. Często występuje na konferencjach i innych wydarzeniach, a pracuje jako konsultantka przy książkach i filmach o Irenie Sendlerowej. W 2014 zaangażowanie Skinner w historię Polskiego Ruchu Oporu doprowadziło do powstania sztuki o polskim kurierze, Janie Karskim, który próbował zatrzymać Holocaust. Przyjechałem do ciotki Zofii miało swoją premierę w USA, a następnie było wystawiane w Niemczech i w Polsce dzięki mecenatowi Muzeum Historii Polski. Sztuka nadal jest wystawiana w Stanach i w Australii.

Skinner ma także na koncie wyreżyserowanie i produkcję filmu krótkometrażowego o kubańskim fotografie Raulu Canibano, którego przejmujące i surrealistyczne prace rzadko można zobaczyć poza Kubą. Była też producentką programów telewizyjnych o Polsce i Europie Środkowej.

Jest absolwentką studiów teatralnych na University of California w Berkeley, a także jedną z członków-założycieli Riverside Shakespeare Company. Studiowała także produkcję filmów dokumentalnych o tematyce historycznej w New School w Nowym Jorku. Zanim na dobre rozpoczęła karierę dokumentalistk,i przez ponad 20 lat pracowała w marketingu, tworząc kampanie dla takich firm jak JP Morga, Charles Schwab, czy Intuit. Obecnie mieszka w Nowym Jorku, gdzie poza własną pracą udziela się jako konsultantka produkcji przy innych filmach dokumentalnych. W czasie wolnym działa jako wolontariuszka – pomaga uchodźcom z Ukrainy oraz bezdomnym, a także jest mentorką dla młodzieży zainteresowanej tworzeniem filmów.