język polskijęzyk angielski

Ziegler, Tom

Autor kilkunastu sztuk teatralnych i scenariuszy do musicali, wykłada dramatopisarstwo i scenografię na wydziale sztuk pięknych Uniwersytetu im. Washingtona i gen. Lee w Lexington, w stanie Wirginia. Debiutował w roku 1978 sztuką Weeds, jego Home games otwierały sezon na off Broadway w nowym Jorku w roku 1989, inne jego nowojorskie premiery to The Ninth step i Last Resort. Duży sukces odniosła sztuka Mrs. Kemble’s Tempest wystawiona najpierw w Filadelfii, a potem, w roku 2002, pokazana na Edynburskim Fringe Festiwal. Jest miłośnikiem i znawcą literatury włoskiej, przetłumaczył m.in. Sześć postaci w poszukiwaniu autora Luigi Pirandlla oraz Sługę dwóch panów Carla  Goldoniego.

Ziegler jest członkiem The Dramatist Guild and the Writers Guild of America. Pochodzi z Chicago, ale wiele lat temu przeniósł się zachodniej Virgini.

Premiera Grace i Gloria odbyła się 16 lipca 1996 roku w Teatrze im. Laury Pels na nowojorskim off Broadway’u, po czym sztukę w roku 1998 przerobiono na film telewizyjny ze znakomitymi aktorkami Geną Rowland i Dianą Lane. Film ten zdobył w 1999 roku nagrodę „Christopher Award”, przyznawaną filmom i programom telewizyjnym, które „afirmują najwyższe wartości duchowości człowieka”. Grace i Gloria grana była w licznych teatrach amerykańskich, a następnie kolejno w Wiedniu (2000), Paryżu (2002), w Niemczech (2003-04), Kanadzie (2005), na Węgrzech oraz od 2006 roku w Polsce w Teatrze na Woli w Warszawie - w roli Grace wystąpiła Stanisława Celińska, w roli Glorii Lucyna Malec.

materiał z programu Teatru na Woli, Warszawa