język polskijęzyk angielski

Ktoś tu przyjdzie. Sztuki teatralne

Autor
Fosse, Jon
Dostępność
Dostępna
Cena
70,00 zł

Publikacja obejmuje osiem sztuk pisanych przez norweskiego dramatopisarza w latach 1995-2000. Książkę uzupełnia mowa noblowska wygłoszona przez Jona Fossego oraz wstęp autorstwa Moniki Grossman-Kliber, która obok Elżbiety Frątczak-Nowotny oraz Haliny Thylwe dokonała przekładu publikowanych sztuk na język polski.

"Jon Fosse należy do twórców niezwykle płodnych i wszechstronnych. Ma dziś na swoim koncie przeszło 70 utworów we wszystkich gatunkach literackich. Pisze powieści, opowiadania, wiersze, dramaty, libretta operowe oraz książki dla dzieci. (…) Pod względem tematyki dramaty Fossego płynnie wpisują się w tendencje XX-wieczne. Słowa-klucze do jego twórczości to zwyczajność i samotność. Zwykli ludzie i ich proste historie oraz immanentne we współczesnym świecie poczucie wyobcowania i niezrozumienia – oto elementy, z których zbudowany jest świat sztuk Fossego. Jednak autor potrafi sprawić, że to, co pospolite, nabiera jednocześnie wyjątkowości. (…) Z pozoru nic nieznaczące zdarzenia stawiają nas przed wyborami, a więc mogą zmienić czyjeś życie. (…) Angielski tłumacz Fossego, Louis Muinzer, celnie uchwycił esencję tej skromnej, ale jakże niepowtarzalnej dramaturgii: (…) „Dałem się porwać językowi dialogu. Jest tak nieskomplikowany, a jednocześnie pełen niedomówień. Pcha akcję do przodu, wydobywając zarazem głębię znaczeń. To dzięki niemu uświadomiłem sobie, jak bardzo mam już dość wygładzonego i wyszukanego języka scenicznego”. (…) I chyba właśnie tę cechę twórczości Fossego najbardziej doceniła Akademia Szwedzka, przyznając mu nagrodę „za innowacyjne sztuki i prozę, które dają głos temu, co niewypowiedziane”."

Ze wstępu Moniki Grossman-Kliber

W tomie zawarto następujące sztuki:

Stron: 740
ISBN-978-83-60699-62-1

Urodzony w 1959 roku Jon Fosse jest powszechnie uważany za jednego z najważniejszych pisarzy naszych czasów. Przez niemal czterdzieści lat tworzył powieści, sztuki teatralne, wiersze, opowiadania, eseje i książki dla dzieci. Jego twórczość, wielokrotnie nagradzana, została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków, a sztuki były wystawione na świecie ponad tysiąc razy.

"Teatr jest w zasadzie wielkim aktem słuchania – reżyser musi, a w każdym razie powinien wsłuchać się w tekst, podobnie aktorzy, którzy słuchają jeszcze siebie nawzajem i reżysera, a publiczność słucha całego przedstawienia.
(…) 
Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem własny tekst na scenie, uderzyło mnie uczucie wprost przeciwne do samotności: poczucie wspólnoty, tworzenia sztuki poprzez dzielenie się nią – i to wywołało we mnie niewysłowioną radość i spokój."

Z mowy noblowskiej Jona Fossego