język polskijęzyk angielski

Gościnność

Tytuł oryginalny
Fremdenzimmer
Tłumacz
Bikont, Karolina
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Szczegóły obsady
młody chłopak i para emerytów
Prapremiera
Theater in der Josefstadt, 25 stycznia 2018, reż. Herbert Föttinger

Samir, ścigany przez policję imigracyjną Syryjczyk, jakimś trafem ląduje w salonie Gustla i Herty. Zrządzeniem losu para emerytów ma w mieszkaniu pokój gościnny - od lat stoi pusty, bo Herta łudzi się, że jej zaginiony syn kiedyś jeszcze wróci. Pojawienie się Samira wprowadza ruch do skostniałego związku i ostatecznie, dzięki młodemu chłopakowi, odradza się uczucie i zainteresowanie między dwojgiem starych ludzi.

 

"Coś ci powiem, Herta. W dzisiejszych czasach
nic już nie ma wartości, nawet życie.
A już na pewno nie praca człowieka."
 

Temat uchodźstwa podjęty od zupełnie innej strony, niż można by się spodziewać. A czego można się spodziewać po Turrinim? Że opowie nam niezwyczajną historię o zwyczajnych ludziach.

 

"Żeby ktoś, kto nie rozumie naszego języka,
umiał zrozumieć mnie,
tego to ja nie rozumiem."
 

Jak to możliwe, że mimo uprzedzeń i niechęci do obcego, żadne tak naprawdę nie chce go wyrzucić z mieszkania, by pozbyć się kłopotu?

O ile Herta szybko nawiązuje z Samirem bliższe relacje (w jednej scenie wygląda to wręcz na romans), o tyle Gustl długo zachowuje obronny, choć też wychowawczy stosunek do "intruza". Jednak Samir, nauczony w swojej kulturze szacunku dla starszych, rozbraja w końcu i Gustla.

Jak może zakończyć się ta historia? Kiedyś policja wtargnie do mieszkania i deportuje nielegalnego imigranta. Rozpaczliwa próba obrony nowego członka rodziny przed służbami państwa raczej się na nic nie zda... a może jednak?

 

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Gościnność