język polskijęzyk angielski

Nerka

Tytuł oryginalny
Die Niere
Tłumacz
Szalsza, Piotr
Gatunek sztuki
Komedia
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn

Arnold jest doskonale prosperującym architektem. Wraz ze wspólnikiem – Timem – przygotował właśnie projekt budowy wspaniałego wieżowca – „Diamond Tower”. Aktualnie Tim przebywa w uzdrowisku śródziemnomorskim, gdzie  odpoczywa po ciężkiej pracy nad projektem, zaś Arnold i jego małżonka Katarzyna, wspólnie z najlepszymi przyjaciółmi – Dianą i Hansem – pragną  uczcić sukces związany z budową „Diamentowej Wieży”. Arnold przygląda się po raz setny makiecie projektu; jest w wyśmienitym humorze. Nagle pojawia się Katarzyna, informując małżonka, że odebrała wyniki ostatnich badań. Katarzyna dowiedziała się właśnie, że jedna z jej nerek jest w katastrofalnym stanie, a jedyny ratunek to szybka transplantacja. Kobieta informuje Arnolda, że oczekiwanie na nerkę trwa czasami kilka lat, a to może być niebezpieczne – chyba że uda się znaleźć kogoś w rodzinie lub w kręgu przyjaciół, kto natychmiast oddałby swój organ do przeszczepu. Katarzyna pyta małżonka, czy byłby gotów to zrobić. Jej zaufanie do męża ulega jednak zachwianiu i zanim Arnold zdąży wypowiedzieć się w kwestii ofiarodawstwa, sama podejmuje decyzję o rezygnacji z jego pomocy.
Pojawiają się Diana i Hans. Diana od razu wyczuwa napiętą atmosferę. Jako farmaceutka informuje i tak już przerażonego Arnolda o skutkach ubocznych, na jakie narażony jest ofiarodawca. Podobnie zareaguje Diana, kiedy dowie się, że Hans za jej plecami zgodził się oddać nerkę Katarzynie. Ma bowiem tę samą grupę krwi…
W tym momencie dochodzi do prawdziwej WALKI O NERKĘ. Arnold jest zazdrosny o nerkę Hansa. Diana, jako małżonka Hansa, jest wściekła, ponieważ ten podjął decyzję o ofiarodawstwie bez uzgodnienia tego z nią. Ale Hans w imię przyjaźni pragnie ofiarować swoją nerkę Katarzynie bez względu na to, co inni o tym sądzą. W tej sytuacji w niebezpieczeństwie znalazło się nie tylko dwudziestoletnie małżeństwo Katarzyny i Arnolda, ale także piętnastoletni związek Diany i Hansa!
Wkrótce okazuje się jednak, że sprawa nerki to tylko wierzchołek góry lodowej. Oba małżeństwa, także z innych powodów, nie funkcjonują tak, jak by się to mogło na pierwszy rzut oka wydawać. Kiedy Katarzyna i Arnold zdemaskują romans Diany z Timem, ta zaproponuje im coś w rodzaju małego „handlu organami”. Jest gotowa zrezygnować ze sprzeciwu w sprawie ofiarodawstwa Hansa w zamian za milczenie w sprawie jej romansu, który nawiązała, właściwie przypadkowo, na wernisażu młodej i urodziwej malarki z Ukrainy, sponsorowanej z kolei przez Arnolda. Od tej chwili następuje lawinowe odkrycie kolejnych zaskakujących faktów.

Iskrząca emocjami akcja w sposób humorystyczny dotyka miejsc bolesnych i uczuciowych.

  • Gdzie leżą granice partnerstwa?
  • Jak daleko można posunąć się w wymaganiach wobec współpartnera w sytuacjach, w których małżeństwo wystawione jest na poważną próbę?

Stefan Vögel prowokuje widza i stawia przed nim wiele pytań. Jedno wydaje się pewne: Nerka nie pozwoli żadnej odwiedzającej teatr parze nie zadać owego kluczowego pytania:

  • "Kochanie, a czy ty ofiarowałbyś (ofiarowałbyś) mi swoją nerkę?"
Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Nerka