język polskijęzyk angielski

Papieżyca

Tytuł oryginalny
Die amerikanische Päpstin
Tłumacz
Bikont, Karolina
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Szczegóły
monodram dla kobiety
Miejsce akcji
studio telewizyjne
Prapremiera polska
Teatr Studio w Warszawie, 2000

Mamy rok 2022. Po raz pierwszy w historii głową kościoła została kobieta – Joanna II. W wyniku trwającej od dziesięcioleci liberalizacji kościoła, który stara się dopasować do rosnących wymogów jego wyznawców, demokratycznie wybrana Papieżyca zastaje kościół pod każdym względem zrujnowany. Domy Boże walą się i są puste. Wierni odchodzą masowo od katolicyzmu i idą tam, gdzie religia (np. islam) lub sekta narzuca im surowe zasady. Wśród pozbawionego przywilejów oraz majątku kleru szerzy się zobojętnienie i rezygnacja.
Od czasów świetności, sławy i światowego uznania kościół poszedł w fatalnym kierunku, aż osiągnął apokaliptyczny etap końcowy. Religia jako schronienie dla człowieka, jako humanitarna instancja wyznaczająca reguły życia w społeczeństwie sama siebie pozbawiła znaczenia i funkcji pedagogicznej.
W przemówieniu emitowanym przez telewizje całego świata Papieżyca porusza tematy, które bezsprzecznie wskazują na konieczność zmian. Cechująca każdego człowieka niemoc, strach przed wolnością i jej konsekwencjami, to tylko niektóre z nich. Esther Vilar nie oszczędza nikogo: wyemancypowane kobiety, kochający wolność mężczyźni, młodzież buntująca się dla zasady - każdy jak w lustrze zobaczy pozorność swoich przekonań, kłamstwo z tym związane i – jako wynik – własną porażkę.

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Papieżyca