język polskijęzyk angielski

Degórska, Izabela

Fermostan

Gatunek sztuki
Sztuka muzyczna
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Szczegóły
sztuka istnieje w dwóch wersjach, skróconej i bardziej rozbudowanej, musicalowej; w 2021 roku została wyróżniona w konkursie zorganizowanym przez ZAiKS oraz WFDiF na utwór dramatyczny dla Teatroteki

Miejsce akcji
kurza ferma, kurnik klatkowy, w pełni zautomatyzowany, z obszernym korytarzem wspólnym i świetlikiem

Akcja muzycznej sztuki Izabeli Degórskiej została osadzona – niczym Folwark zwierzęcy George’a Orwella – na kurzej fermie. Mieszkanki kurnika nigdy nie widziały świata na zewnątrz. Ich jedyną znaną im rzeczywistością jest w pełni zautomatyzowany, klatkowy kurnik, w którym twardą ręką rządzi Kuratorka, wykorzystując głupotę i uległość swoich podwładnych. Tytułowy Fermostan to świat hierarchii i totalitarnej władzy, w którym jedynym zadaniem i sensem życia mieszkających w nim kurek jest zautomatyzowane znoszenie jaj. W przestrzeni fermy koguty są więc całkowicie nieprzydatne. Dlatego te z nich, którym udało się przetrwać i cudem uniknąć trafienia do rozdrabniarki, postanowiły się przystosować: udawać kury, a nawet znosić jaja. I tak by się to życie w Fermostanie toczyło jeszcze pewnie długo bez zmian, gdyby nie to, że pewnego dnia, zupełnym przypadkiem, uciekając przed Lisem, trafia do niego pewien młody Kogut z zewnątrz. Początkowo próbuje dostosować się do panujących w kurniku zasad, nawet przechodzi szaloną metamorfozę upodabniającą go do kury, jednak jego koguci charakter pozostaje nienaruszony. I wystarczy tylko, że spotka ponętną młodą Kurkę, a zapieje tak, że cały kurnik stanie na głowie!

Fermostan to szalenie zabawna i inteligentna sztuka muzyczna, która rozbawi każdą publiczność do łez. Napisana jest wartkim, żywym językiem, a znajdujące się w niej piosenki zbudowane są na rozpoznawalnych motywach takich hitów jak m.in. Psalm stojących w kolejce z repertuaru Krystyny Prońko czy Więc chodź pomaluj mój świat zespołu Dwa plus jeden. Izabela Degórska w udany i wiarygodny sposób buduje świat totalitarnego korpo-kurnika, w którym każdy z nas może się przejrzeć. Choćby ze względu na nie tak odległe ograniczenia wprowadzone na skutek pandemii COVID-19. W kurniku w obliczu potencjalnego (choć nieprawdziwego) zagrożenia rozprzestrzeniania się ptasiej grypy, wprowadzony zostaje zakaz wychodzenia z klatek bez słomek, umożliwiających bezpieczne oddychanie (doprowadzony do absurdu odpowiednik dobrze nam znanych maseczek). Fermostan staje się więc krzywym zwierciadłem dla współczesnej rzeczywistości, a także wszystkich totalitaryzmów, zarówno politycznych, jak i również korporacyjnych, które zarządzają strachem swoich podwładnych, sieją psychiczny i fizyczny terror, odbierając w ten sposób jednostce wolność oraz prawo do samostanowienia. A także – idąc za językiem Izabeli Degórskiej – dostęp do błękitnego nieba, świeżych glizd i zielonej łąki.

Skąd się biorą króliki?

Gatunek sztuki
Dla dzieci
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Szczegóły
sztuka dla dzieci od lat 5, istnieje w dwóch wersjach, skróconej i bardziej rozbudowanej z piosenkami
Miejsce akcji
królicza nora, łąka, zagon kapusty, okolice mrowiska, zagajnik, biblioteka

Króliczek Jacuś jako jedyny na łące nie ma rodzeństwa. Marzy więc o braciszku, z którym mógłby spędzać wspólnie czas na zabawie. Jego rodzina, jak się okazuje, wśród królików jest dość niekonwencjonalna: „mąż pantofel i jedno młode”! Jak twierdzi wujek Wacek, to kwestia edukacji Mamy Jacusia – Agnes – która według niego robi wszystko jak króliki z doliny, gdzie w dzieciństwie kicała do szkoły. A przecież tak jak wszyscy inni pochodzi „z normalnej norki, pełnej królików”! Jacuś, zaintrygowany licznym rodzeństwem przyjaciół, stara się dociec, skąd się biorą króliki. Zaskoczony tym pytaniem Tata na odczepnego twierdzi, że króliki biorą się z kapelusza, rówieśnicy, że znajduje się je w kapuście, starsze króliczki wyśmiewają jego niedojrzałość i niewiedzę, zaś Mrówka, Mucha i Motyl wiedzą tylko, skąd się biorą owady. Ryzykowne spotkanie z Wężem również nie ujawnia przed ciekawskim króliczkiem prawdy. Nurtujące Jacusia zagadnienie zaprowadzi go w końcu w miejsce najbardziej odpowiednie do poszukiwania nowej wiedzy, czyli do biblioteki. Mały króliczek okaże się jej najmłodszym i najbardziej ciekawskim czytelnikiem! Czy w opasłych księgach znajdzie odpowiedź? A może w końcu porozmawia z nim Mama i Tata? Bo kto, jeśli nie rodzice, powinien odsłonić przed nieświadomym dzieckiem tajemnicę tego, skąd się biorą króliki

Lekka i zabawna w formie historia (sztuka istnieje w dwóch wersjach, z piosenkami i bez), zachęca młodych widzów i widzki do zadawania swoim rodzicom istotnych pytań. Jako że sztuka nie wyczerpuje tematu tajemnicy rozmnażania, w ten sposób daje również pretekst wszystkim (nie tylko króliczym) mamom i tatom, by porozmawiać z dziećmi na ten ważny, lecz bardzo często wciąż trudny dla opiekunów temat. 

Kawa po kaukasku

Gatunek sztuki
Komedia
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Czas akcji
współcześnie
Miejsce akcji
kawiarnia, mieszkanie Claudii, prywatna sala fitness, kulisy londyńskiego pokazu mody

Zwariowana, na wskroś współczesna komedia, mocno osadzona w mediach społecznościowych. Kawa po kaukasku opowiada o tym, jak ciągła obecność w sieci wpływa na nasze relacje i jak łatwo pogubić się, żyjąc równolegle w dwóch rzeczywistościach – tej prawdziwej i tej wirtualnej.

Claudia, młoda i popularna influencerka, zajmująca się przede wszystkim modą i urodą, bez trudu potrafi wylansować w internecie, co tylko zechce. Nawet przez przypadek zasłyszany w kawiarni i dość absurdalny pomysł na słoną kawę, czyli tytułową „kawę po kaukasku”.  Życie dziewczyny nie jest jednak usłane tylko i wyłącznie różami. Claudia zmaga się z zazdrością  pewnej „emerytowanej miss”, Violi, która publikuje w sieci materiały obśmiewające influencerkę. Jej działania co prawda przysparzają Claudii dodatkowych lajków i odsłon, pytanie jednak, czy warto je zdobywać takim kosztem? Do tego dochodzą problemy w życiu prywatnym. Influencerka poznaje „mężczyznę idealnego”, jednak tak bardzo jest zajęta tweetowaniem i sprawdzaniem kolejnych powiadomień, że nie znajduje czasu nawet na to, żeby dowiedzieć się, czym naprawdę zajmuje się jej wymarzony facet. W końcu Claudia na fali rosnącej popularności otrzymuje propozycję nie do odrzucenia. Ma szansę pojechać na najważniejszy londyński pokaz mody i przeprowadzić z niego transmisję live na swoich mediach społecznościowych. Na wyjazd zabiera oczywiście swojego chłopaka Roberta, który robi zaskakująco dobre i profesjonalne zdjęcia… W Londynie spotka ją jednak jeszcze więcej niespodzianek. Sponsorem jej wyjazdu okaże się nie kto inny, jak mąż samej Violi, zazdrosnej „emerytowanej miss”. Czas pokaże, że całą czwórkę łączą bardzo różne zależności, a ich interakcje oraz komiczne, nieraz wręcz farsowe uniki przysporzą czytelnikom i widzom wiele powodów do radości, a i prawdziwych salw śmiechu. 

Nie ma więc co się wahać i ociągać, tylko od razu sięgać po wylansowaną przez Claudię Kawę po kaukasku, doprawioną co prawda do smaku solą zamiast cukru, ale za to bardzo modną i na czasie! Kto pierwszy, ten lepszy!

 

Degórska, Izabela

Ur. 1967 autorka dramatów, scenariuszy, powieści i bajek. Laureatka wielu konkursów literackich. Mieszka w Szczecinie. W latach 1998-2008, jako niezależna dziennikarka, zrealizowała ponad pół tysiąca reportaży i felietonów telewizyjnych dla TVP, Polsatu, TVN24, TV4, RTL7 i Orange Sport. Pisała dialogi do telenoweli Klan (60 odcinków w latach 2009-2010), była w gronie ekspertów Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (2011-2014). W teatrze zadebiutowała w 2002 roku Bajką o szczęściu, do dziś chętnie wystawianą sztuką teatralną dla dzieci. Łącznie napisała kilkadziesiąt tekstów dramatycznych – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, które były nagradzane.

Teksty Izabeli Degórskiej realizowane są na zawodowych scenach w kraju i zagranicą (Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Włochy) oraz przez teatry polonijne (Kanada, Stany Zjednoczone, Australia, Ukraina). Niektóre scenariusze zostały przetłumaczone (angielski, chorwacki, bułgarski, ukraiński, węgierski)  i opublikowane. 

Zostały wydane jej powieści Najwyższa pora na miłość, Pamięć krwi, Krew to nie wszystko, Internat, książki dla dzieci Bajka o szczęściu, Bajka o wróżce Brudasówce, Tadeusz Kościuszko. Wakacje z wodzem, a jej sztuki teatralne zostały opublikowane w dziewięciu antologiach.

Prawami do sztuk Izabeli Degórskiej zarządza Agencja ADiT.

Więcej o autorce, jej tekstach oraz nagrodach, publikacjach i recenzjach na stronie: degorska.art.pl.

Sztuki teatralne

1. dla dorosłych:

  • Mąż zmarł, ale już mu lepiej
  • Rubi
  • Ballada na trzy biurka
  • Jako w niebie
  • Nie-to-perek
  • Żabula
  • Mężczyzna znaleziony w szafie
  • Fermostan

2. dla dzieci:

  • Pan Wąsik
  • Bajka o szczęściu
  • Wszystkie smoki o tym wiedzą
  • Skrzydlata historia
  • Humba, bumba, bang!
  • Intermiś
  • Kruszynka
  • Latarenka
  • Moc prezentów
  • Urodzinowy smok
  • Gnomy Antybaśń 
  • O dzielnym szewczyku i pięknej starościance
  • Wróżka Brudasówka
  • Konkurs niespodzianka
  • Skąd się biorą króliki?

Mężczyzna znaleziony w szafie

Gatunek sztuki
Komedia
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Szczegóły
Jednoaktówka, którą można grać z piosenkami

Wyjmując ubranie z szafy, pewna kobieta przypadkiem natrafia na ukrytego tam, zapomnianego mężczyznę. Staje się to pretekstem do nieco gorzkiego rozliczenia się z małżeństwem, oczekiwaniami wobec drugiego człowieka, miłością i wiarą w ideały. Jednak mężczyzna wcale nie jest płaskim, zasuszonym patchworkiem, jakim chce go widzieć kobieta – ma swój pogląd na wszystkie poruszane przez nią kwestie i nie waha się go wyrazić. Czy jest jakakolwiek szansa na porozumienie?

Konkurs niespodzianka

Gatunek sztuki
Dla dzieci
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Szczegóły obsady
12 postaci

Sprytny Lis chciałby dobrać się do gniazda Sikorki i schrupać leżące tam jajka. Wymyśla więc konkurs na najwspanialszy wynalazek w lesie, w którym sam mianuje siebie jurorem. Mieszkańcy lasu stawiają się w określonym miejscu i czasie, by wziąć udział w konkursie. Jeż zachwala swoje kolce, Bóbr – żeremia, Sarna zgłasza swoje rzęsy, a Kotka – pazury. Naiwna Sikorka przynosi gniazdko, by pokazać, że to ono właśnie jest najwspanialszym wynalazkiem. Korzystając z ogólnego rozgardiaszu, Lis zjada jajka i umyka, udowadniając tym samym, że najlepszym wynalazkiem w lesie jest spryt.

Wróżka Brudasówka

Gatunek sztuki
Dla dzieci
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn

Wróżka Brudasówka spełnia marzenia dzieci o życiu w brudzie i bałaganie. Właśnie namierzyła Krzysia i Agatkę, którzy upychają śmieci pod łóżkiem, żeby pokój wyglądał na posprzątany, i myją tylko jedną nogę - na wypadek, gdyby mama zechciała sprawdzić ich czystość. Brudasówka rzuca na nich zaklęcie polegające na tym, że nikt nie widzi ich brudu, nie czuje brzydkiego zapachu i nie dostrzega bałaganu panującego w ich pokoju. Dzieci są bardzo szczęśliwe... jednak do czasu. Sama wróżka ma osobiste kłopoty: nie została zaproszona na bal wróżek, więc postanawia zaprosić innych odrzuconych: wróżkę Leniuszkę i Pirata komputerowego, na przyjęcie w swoim domu. Niestety, w brudzie goście chorują. Czy to doświadczenie sprawi, że Brudasówka zechce się zmienić?