język polskijęzyk angielski

Miller, Suzie

Bez prawdy

Tytuł oryginalny
Transparency
Tłumacz
Rozhin, Klaudyna
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Czas akcji
współcześnie
Miejsce akcji
małe miasteczko położone na skraju lasu
Prapremiera
26.09.2009, Ransom Theatre Company, Old Museum Arts Centre Theatre w Belfaście, reż. Rachel O'Riordan

Simon i Jessica są małżeństwem. Simon pracuje w Lasach Państwowych, a jego żona w miejscowym szpitalu jako technik radiologii. Poznali się, kiedy mężczyzna złamał rękę i trafił do niej na prześwietlenie. To była miłość od pierwszego wejrzenia. On nie mógł oderwać wzroku od jej długich nóg i jedwabistych włosów, a ona, zanim go jeszcze poznała, już zakochała się w jego pięknie brzmiącym nazwisku: Lansdowne. Kto by mógł podejrzewać, że właśnie to nazwisko i pragnienie Jessiki, by nosiły je ich dzieci, stanie się zarzewiem rodzącego się między nimi konfliktu… Z czasem wyjdzie na jaw, że Simon nigdy nie był ze swoją żoną do końca szczery. Jako dziesięciolatek uczestniczył w grupowym morderstwie dwuletniego chłopca, na skutek czego trafił do poprawczaka, a potem otrzymał nowe imię i nazwisko i rozpoczął pracę w Lasach Państwowych. Jessica nie wie również, że jej mąż ze względu na morderstwo dziecka ma zakaz zbliżania się do dzieci. Tajemnice Simona z czasem zaczynają małżeństwu coraz bardziej ciążyć. Jessica podejrzewa go nawet o romans, gdy okazuje się, że jego partnerem do squasha nie jest mężczyzna (jak zakładała), ale kobieta. Nie wie bowiem, że Andy jest psycholożką, z którą Simon musi spotykać się regularnie w ramach programu resocjalizacji.

Bez prawdy (Transparency) australijsko-brytyjskiej pisarki Suzie Miller to wciągający dramat psychologiczny, w którym krok po kroku, niczym po nitce do kłębka docieramy do skrywanej przez lata prawdy. Nagradzana na świecie autorka, znana przede wszystkim z cieszącej się międzynarodowym sukcesem sztuki Prima Facie, w subtelny sposób buduje rosnące napięcie pomiędzy małżonkami. Miller w swojej sztuce stawia z jednej strony pytanie o to, na ile możemy być pewni, że naprawdę znamy człowieka, z którym żyjemy, a z drugiej, czy jesteśmy w stanie wybaczyć mu jego przeszłość. Czy zmiana jest możliwa? Czy jeden czyn na zawsze przekreśla życie człowieka? Dramatopisarka nie formułuje jednak łatwych tez i rozwiązań. Sami musimy się nad nimi zastanowić i – jeśli będziemy w stanie – odpowiedzieć.

Miller, Suzie

Współczesna, międzynarodowa dramatopisarka i scenarzystka, którą interesują złożone ludzkie historie, podejmujące temat niesprawiedliwości. Jej sztuki były wystawione w ponad 40 teatrach na całym świecie i wygrały szereg prestiżowych nagród. Współpracowała (na zlecenie jak i w ramach stałych rezydencji) między innymi z National Theatre w Londynie, National Theatre of Scotland, Griffin Theatre w Australii, Theatre Gargantua w Kanadzie i La Boite Theatre w Australii.

Jej sztuka Prima Facie (prapremiera w 2019, Griffin Theatre) wygrała nagrodę AWGIE w kategorii „Dramat” (2020); David Williamson Award w kategorii „Wybitne Teksty dla Teatru” (2020); prestiżową Major AWGIE w wszystkich kategoriach: teatr, film, telewizja. Wcześniej uhonorowana została między innymi: nagrodą National Griffin Theatre (2018), Kit Denton Award za „Pisanie z Odwagą” (2009); NY Fringe Festival Overall Excellence Award za „Wybitne Dramatopisarstwo” (2008); AWGIE za sztukę radiową (2013); Inscription (wraz z programem mentorskim z Edwardem Albeem; 2006, 2009).

Sztukę przetłumaczono dotychczas na 20 języków.

Niedawno Prima Facie zdobyło wyjątkowe uznanie publiczności i krytyki na West Endzie po debiucie Suzie, wyprodukowanym przez Empire Street Productions z Jodie Comer w roli głównej. Produkcja wygrała What’s on Stage Award London za „Najlepszą Nową Sztukę” i przeniesie się na Broadway w kwietniu 2023.

Sztuki Miller wystawiano: w Griffin: Prima Facie (powrót w kolejnym sezonie); Caress/Ache; w Griffin Independent: Sunset Strip; w Black Swan State Theatre Company: Dust; w La Boite Theatre: The Mathematics of Longing, Medea; w Performing Lines WA: Overexposed; na Perth International Arts Festival oraz Sydney Opera House: Driving Into Walls, OneFiveZeroSeven; w Queensland Opera: Snow White; w Ransom Theatre Northern IReland oraz Seymour Centre/Riverside Theatres: Transparency.

Inne międzynarodowe produkcje to: w National Theatre of Scotland: Velvet Evening Seance; w Theatre Gargantua (Kanada): The Sacrifice Zone; w Cherry Tree Theatre New York: Reasonable Doubt; dla Assembly Rooms w Theatre 503 w Londynie: Sold.

W 2022 r. odbyły się premiery dwóch sztuk Suzie: Anna K w Malthouse Theatre; a także wyprzedany sezon RGB: Of many, one w Sydney Theatre Company.

W 2023 r. planowana jest premiera nowej sztuki w Griffin Theatre Company: Jailbaby. Produkcją zajmuje się Jonathan Church Productions w Londynie.

Suzie pracuje również nad szeregiem filmowych i telewizyjnych projektów, w tym pełnometrażowymi filmowymi adaptacjami jej sztuk: Prima Facie oraz Dust; pracuje również dla Drama Republic, Matchbox Pictures, Curio oraz Synchronicity nad wersjami serialowymi w Wielkiej Brytanii i w Australii. Dla Film Art Media Suzie opracowuje adaptację powieści Heather Rose pt. Bruny.

Miller zasiada w komisji teatralnej AWG i w zarządach wielu kompanii teatralnych.

Prima Facie

Tytuł oryginalny
Prima Facie
Tłumacz
Rozhin, Klaudyna
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Szczegóły
Monodram dla kobiety
Prapremiera
17 maja 2019, Stables Theatre, Sydney, reż. Lee Lewis

Tessa Ensler to błyskotliwa prawniczka specjalizująca się w sprawach dotyczących przemocy seksualnej. Bez skrupułów wykorzystuje retoryczny talent w interesie swoich klientów, niezależnie od tego, kim są i o co są oskarżani – w końcu każdy zasługuje na obronę, prawda? W pierwszej części tego słynnego już monodramu australijsko-brytyjskiej autorki, Suzie Miller, publiczność poznaje Tessę jako kobietę sukcesu, doskonale odnajdującą się w świecie zbudowanym przez mężczyzn i dla mężczyzn. Mówiąc krótko, bohaterka, jak by się wydawało, ucieleśnia feministyczne postulaty o równym dostępie pozycji społecznej i zawodowej – Tessa walczy o nią bez wahania, działając jak wytrawny strateg: „To gra. Gra o nazwie prawo”, mówi. Na sali sądowej nikt nie może się z nią równać, o czym przekonujemy się, śledząc jej bezlitosne i drapieżne taktyki, jakie stosuje w obronie oskarżonych o gwałt mężczyzn. Czy Tessa na pewno jednak po prostu korzysta z ciężko wywalczonych praw kobiet, czy może raczej uczestniczy w podtrzymywaniu systemu, który zapewnia bezkarność sprawcom przemocy wobec kobiet?

Urywki spraw sądowych – niezmiennie wygrywanych przez Tessę – przerywają w sztuce z jednej strony retrospekcje, z których dowiadujemy się o robotniczym pochodzeniu prawniczki i jej doświadczeniach na studiach, a z drugiej sceny z jej życia prywatnego w teraźniejszości. Opowieść o korzystającej z życia, pewnej siebie kobiecie sukcesu zmienia się radykalnie, kiedy Tessa zostaje zgwałcona przez kolegę z kancelarii. Tym samym role się odwracają – teraz Tessa, zamiast zręczną argumentacją podważać zeznania ofiar gwałtu, sama zostanie zmuszona do odpierania bezdusznych zagrywek prawników broniących jej oprawcę.

Sztuka Suzie Miller to jednak bynajmniej nie historia o zadufanej w sobie prawniczce, która ginie od własnego miecza. Choć bohaterka na własnej skórze doświadcza swoich strategii, w ramach których wszystkie „błędy” ofiary są wykorzystywane do podważenia jej wiarygodności, to trudno z takiego obrotu spraw czerpać przyjemność. Podążając za życiem, myślami i emocjami Tessy, konstruuje wnikliwą krytykę obowiązującego systemu prawa, który nie tyle jest niedostosowany do rozstrzygania spraw gwałtu, ile często aktywnie działa przeciwko ofiarom seksualnych napaści. Tessa w swojej wstrząsającej przemowie kończącej rozprawę przeciwko jej oprawcy – choć podejrzewa, że sąd rozstrzygnie sprawę na korzyść jej gwałciciela – występuje już nie tyle w swoim imieniu, ile w imieniu wszystkich kobiet, których doświadczenia i krzywdy nie mieszczą się w kodeksach i sądowych procedurach. I choć w swoim demaskatorskim wystąpieniu Tessa w uderzająco prosty sposób udowadnia, że prawo zbudowane jest w sposób, który chroni gwałcicieli i deprecjonuje doświadczenie ofiar, to logika tego właśnie prawa odrzuca jej argumenty.

Prima Facie to brawurowo napisany monodram, wymagający aktorstwa najwyższej próby. W przedstawionym w sztuce doświadczeniu jednej kobiety autorka mieści zniuansowaną refleksję nad ruchem #metoo i systemem prawnym, który nastawiony jest na obronę oskarżonego, a nie ofiary przemocy seksualnej. Przykuwające uwagę dynamiczne tempo monologu Tessy bezustannie konfrontuje widzów z niewygodnymi prawdami, podpartymi własnym doświadczeniem autorki jako prawniczki, której nie raz przyszło konfrontować się z patriarchalną naturą prawa. Miller umiejętnie podejmuje ten trudny i aktualny temat, zachowując równowagę między kształtowaniem napięcia i wzbudzaniem emocji a przytomną i ostrą krytyką społecznej rzeczywistości.

 

  • Nagrody: 2023 Whats OnStage Award; 2020 Australian Writers' Guild Award for Drama; 2020 David Williamson Award; 2020 prestiżowa Major Australian Writers' Guild Award; 2019 Sydney Critics Award; 2018 The Griffin Award.
  • Sztuka kilkakrotnie wystawiana w Australii; europejska prapremiera odbyła się w Harold Pinter Theatre na londyńskim West Endzie w kwietniu 2022; 23 kwietnia 2023 w John Golden Theatre na Broadwayu odbędzie się amerykańska prapremiera.