język polskijęzyk angielski

Rice, Tim

Rice, Tim

Sir Tim Rice (ur. 1944) – poeta angielski, twórca tekstów piosenek i musicali. Zdobywca takich nagród, jak: Oscar, Złoty Glob, nagrody Tony i Grammy,  najbardziej znany ze współpracy z Andrew Lloydem Webberem, ale też z Freddiem Mercurym, Eltonem Johnem, Bennym Anderssonem oraz Björnem Ulvaeusem.. Pisał piosenki do wielu jego musicali: Szachy, Józef i cudowny płaszcz snów w technikolorze, Jesus Christ Superstar i Evita. Pisał dla Walt Disney Studios (Aladyn, Piękna i Bestia, Król Dawid, The Lion King, Aida, Droga do El Dorado) i dla Ennio Morricone.

Józef i jego płaszcz w technikolorze

Tytuł oryginalny
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat
Tłumacz
Rozhin, Klaudyna
Gatunek sztuki
Sztuka muzyczna
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Szczegóły obsady
sztuka wieloobsadowa
Prapremiera polska
1996, Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego

Drugi musical Andrew Lloyd Webbera i Tima Rice'a zaprezentowany po raz pierwszy jako 15-minutowa kantata w szkole Colet Court w Londynie 1 marca 1968. Opowiada historię Józefa, syna Jakuba z Księgi Rodzaju, sprzedanego w niewolę przez swoich braci. Sztuka zawiera takie piosenki jak Any dream will do czy Close every door. Na podstawie musicalu powstał w 1998 r. film produkcji brytyjskiej z Donnym Osmondem w roli tytułowej. Polska premiera miała miejsce w 1996 roku w Teatrze Powszechnym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego. Rolę Józefa zagrał Jan Bzdawka, a Faraona Dariusz Kordek.

Szachy

Tytuł oryginalny
Chess
Tłumacz
Rozhin, Klaudyna
Gatunek sztuki
Sztuka muzyczna
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Prapremiera polska
2000, Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni

Musical napisany przez Tima Rice'a (słowa) oraz Benny'ego Anderssona i Björna Ulvaeusa (muzyka) w 1984 roku. Musical miał polską prapremierę w 2000 roku w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.  Porusza tematy historyczne. Akcja dzieje się w latach zimnej wojny, kiedy istniał ZSRR, a z nim komunizm. Opowiada o szachistach: Amerykaninie Freddiem i Rosjaninie Anatoliju, którzy walczą przeciwko sobie w szachowych mistrzostwach. Asystentką, a również i kochanką Freddiego, jest Węgierka Florence, która w czasie rozgrywek zakochuje się z wzajemnością w rosyjskim rywalu, Anatoliju. Sprawa się komplikuje, gdy na kolejne rozgrywki przyjeżdża żona Anatolija, Swietłana. Nawiązania do Zimnej Wojny i konfliktu między Wschodem a Zachodem są jak najbardziej wplecione w akcję, wszak chodzi w tym musicalu i politykę, zmowę, miłość i zazdrość na tle mistrzostw świata w szachach.