Krawędź przepaści to dramat historyczny poświęcony zimnej wojnie i działaniom mającym na celu zapobieżenie wojnie atomowej w latach 80. Główny bohater, Julian Soka, jest polskim pułkownikiem, a zarazem szpiegiem nawiązującym kontakt z amerykańskim wywiadem. Jak podkreśla autor, postać Soki stanowi syntezę czterech postaci historycznych: pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, pułkownika Władysława Ostaszewicza, generała Józefa Baryły – oraz czwartego oficera, którego nazwiska jeszcze nie odtajniono.
Utwór w drobiazgowy sposób ukazuje panoramę historyczną, z udziałem prezydenta Jimmy’ego Cartera, ministra obrony USA Caspera Weinbergera oraz marszałka Wiktora Kulikowa, sowieckiego dowódcy Układu Warszawskiego. W dramacie istotna jest perspektywa strony amerykańskiej – od nieufności wobec propozycji współpracy po absolutne zaufanie i podkreślenie przełomowej roli Soki/Kuklińskiego w powstrzymaniu przerodzenia zimnej wojny w globalny konflikt nuklearny.
Forma utworu, w tym umiejętnie rozpisane dialogi, precyzja opisu, wierność faktom historycznym, sprawia, że Krawędź przepaści jest również gotowym scenariuszem filmu bądź miniserialu.
Zwraca uwagę skrupulatność, z jaką Rosevski pisał proponowany przez nas utwór. Napisanie monumentalnego dramatu Edge of the Abyss (Krawędź przepaści) zajęło autorowi ponad dziesięć lat [!] – Rosevski korzystał z dokumentów odtajnionych przez Ministerstwo Obrony Stanów Zjednoczonych i CIA. Publikacja została uzupełniona przez mapy oraz wykresy ilustrujące zdarzenia opisywane w utworze.
1997-1983. Sztuka zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami opisanymi w dokumentach odtajnionych przez Ministerstwo Obrony oraz CIA.
Julian Soka oraz Ray Weldrin muszą dokonać wyboru o epokowym znaczeniu. Pomiędzy dwiema stronami zimnej wojny rozgrywa się epicka próba sił. Obserwujemy te zmagania z perspektywy dwóch odważnych jednostek.
Pułkownik Układu Warszawskiego, Julian Soka, początkowo służy swoim sowieckim zwierzchnikom, jednak zdaje sobie sprawę, że ich działania prowadzą do nuklearnej zagłady. Soka, bez żadnego wsparcia, podejmuje niebezpieczną misję uratowania Zachodu przed wojną atomową. Przekazuje plany militarne Sowietów Rayowi Weldrinowi z CIA. W toku działań dochodzi do wycieku tajnych informacji. KGB dowiaduje się, że rząd Stanów Zjednoczonych jest świadomy zbliżającej się inwazji. W roku 1983 Julian Soka musi zbiec z Warszawy, by ocalić życie. W Berlinie Zachodnim ma spotkać się z ekipą organizującą pomoc w ucieczce, jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem. Ostatecznie Soce i jego żonie udaje się przedostać do Berlina Zachodniego, a następnie do Waszyngtonu. Czeka na nich Ray Weldrin, który dzieli się dobrą nowiną – Sowieci odwołują atak przy użyciu broni masowego rażenia.
Julian Soka staje przed nieledwie szekspirowskim wyborem: działać, narażając się na osobiste ryzyko – czy zaniechać działania, mając na uwadze potencjalny wybuch konfliktu zbrojnego na skalę światową?
Istotną część utworu stanowią sceny poświęcone życiu rodzinnemu Soki; trudność godzenia życia prywatnego z niebezpieczeństwem związanym ze współpracą z wywiadem.
Obecne wydarzenia rozgrywające się na arenie międzynarodowej sprzyjają wystawieniu bądź realizacji filmowej proponowanego utworu – prowokacyjna postawa przywódców największych światowych mocarstw, w tym Stanów Zjednoczonych i Rosji, może prowadzić do wybuchu nowej zimnej wojny – a w konsekwencji nawet do konfliktu zbrojnego na skalę światową.
- Zainteresowanym możemy przesłać tekst sztuki w języku angielskim.