Schalko, David
Urodzony 17 stycznia 1973 w Waidhofen an der Thaya austriacki reżyser telewizyjny, pisarz i scenarzysta. W 1991 roku w Wiedniu rozpoczął studia na Uniwersytecie Ekonomicznym, od 1998 pracował jako copywriter i reżyser. Program telewizyjny Sendung ohne Namen, stworzony przez niego w 2002 roku, zdobył Złotą Romy w 2003 roku i nagrodę na Input Television Festival w Barcelonie. W następnym roku program był finalistą New York Television Award i Rose d'Or w Lucernie.
W 2003 roku Schalko wystawił w Theater Gruppe 80 wraz z Aminą Handke sztukę Disco ergo sum. Następnie z Mikiem Majzenem wyreżyserował film fabularny Nitro, który był wyświetlany w kinach od maja 2006 roku. W 2006 roku w Teatrze Rabenhof w Wiedniu miała premierę jego sztuka Böheimkirchen Euphorie. W tym samym roku Schalko założył z Johnem Lueftnerem i Andreasem Payerem firmę produkcyjną Superfilm.
W 2007 roku ukazał się zbiór opowiadań Schalko Wir lassen uns gehen.
W 2008 roku Schalko opracował pseudodokument Das Wunder von Wien: Wir sind Europameister [Cud Wiednia: Jesteśmy mistrzami Europy] z okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2008, które odbyły się w Austrii i Szwajcarii. Fikcyjny dokument telewizyjny, w którym Austria zostaje mistrzem Europy, został wyreżyserowany przez samego Schalko. Film został nagrodzony Złotą Romy w 2009 roku.
Jesienią 2009 ukazała się jego powieść Weiße Nacht [Biała noc], w której naiwny młodzieniec ulega urokowi charyzmatycznego polityka (nawiązując do Jörga Haidera, który zginął 11 października 2008 roku w wypadku). Dzieło zostało zinterpretowane przez krytyków jako „przypowieść o przesunięciu w prawo w Austrii". Według Schalko główny bohater jest wzorowany na Stefanie Petznerze. Tenże pozwał wydawnictwo Czernin, które wydało książkę, za rzekome naruszenie jego dóbr osobistych, ale przegrał proces. Jego apelacja do Wyższego Sądu Krajowego w Wiedniu również nie została uwzględniona.
W 2015 roku w Schauspiel Köln odbyła się prapremiera Kimberly.
W 2016 roku nakręcił film telewizyjny Höhenstraße jako wiedeński wkład w serial kryminalny ORF, który w bardzo polaryzujący sposób porusza aktualny temat rasizmu i imigracji.
W 2017 roku dla Hessischer Rundfunk nakręcono film telewizyjny Toulouse w reżyserii Michaela Sturmingera. Oparty jest na sztuce Schalko pod tym samym tytułem, której prapremiera odbyła się w 2018 roku w Hessisches Staatstheater Wiesbaden. W 2019 roku odbyła się austriacka prapremiera sztuki w Theater in der Josefstadt.
W 2018 roku Schalko opublikował powieść Schwere Knochen. Fikcyjna historia rozgrywa się w okresie powojennym i opowiada o czterech zbrodniarzach z obozów koncentracyjnych Dachau i Mauthausen, którzy po wojnie dzielą między siebie półświatek Wiednia.
Na początku 2018 roku nakręcił dla telewizji M – Eine Stadt sucht einen Mörder, remake klasycznego filmu Fritza Langa M (1931), którego światowa premiera odbyła się na Berlinale 2019.
W 2021 roku ukazała się powieść Bad Regina, która przez kilka tygodni znajdowała się na liście bestsellerów „Spiegla” i która znalazła się na szczycie listy ORF.
Film Ich und die anderen miał swoją premierę na Berlinale 2021. Eksperymentalna produkcja została określona jako „prawdopodobnie najbardziej szalony serial wszech czasów".
Schalko jest współzałożycielem PEN Berlin.
W 2023 roku Schalko nakręcił serial dla telewizji austriackiej o Franzu Kafce. Scenariusz napisał Daniel Kehlmann.