język polskijęzyk angielski

Tsouvelis, Tanjana

Tsouvelis, Tanjana

Ur. w 1966 r. w Hamburgu aktorka, reżyserka i autorka greckiego pochodzenia. Studiowała na wydziale Pisanie dla Teatru na HdK (ASP) w Berlinie. Mieszka w Berlinie i w Atenach.

Sztuki: Olive-Generation (prapremiera w teatrze Freie Kammerspiele, Marburg, 15.02.2003), Kra (Treibeis), 2002

Otrzymała liczne nagrody i stypendia, m.in. w roku 1996 stypendium Toyal Court Theater w Londynie dla młodych pisarek i wyróżnienie za film dokumentalny Nea Zoi na Festiwalu Filmów Dokumentalnych Kalamata w 2002.

Kra

Tytuł oryginalny
Treibeis
Tłumacz
Bikont, Karolina
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn

Junia, kobieta trzydziestoletnia, czuje się niezrozumiana przez męża i niespełniona w monotonnym życiu, ale brakuje jej motywacji do działania. Mimo że jest matką małego dziecka, zaniedbuje je, a uczucia macierzyńskie okazuje jedynie w chwilach egzaltacji. Ma pretensje do męża, któremu zarzuca, że ciągle go nie ma w domu, zachowuje się agresywnie wobec niego i siebie samej. Mąż stara się, ale nie pojmuje o wiele młodszej od siebie żony. Aż zjawia się Miko, dwudziestoletni, interesujący, który podziwia Junię i rozumie. Ich gwałtowny romans kończy się nagle, kiedy Junia zachodzi w ciążę, a Miko wykręca się od odpowiedzialności i znika. Junia zaczyna rozumieć, że tylko sama może wyzwolić się z roli ofiary, i znajduje drogę do niezależności.
Ta sztuka pokazuje codzienność kobiety, której zależność od mężczyzny zamienia się w destrukcję.
W swojej drugiej sztuce Tanjana Tsouvelis opowiada historię o kobiecie odciętej od swojego ciała i jej drodze do samowyzwolenia. Autorka opowiada tę z pozoru banalną historię bez wskazywania winnych, kreuje swoich bohaterów plastycznie i z wyczuciem psychologii. Choć dialogi pisane są prostym językiem, rekwizyty (piętrzący się biały materiał, kwiaty przynoszone przez Miko w środku zimy, serwis do herbaty, wózek dziecięcy, szkło) symbolicznie dopełniają treści.