język polskijęzyk angielski

Courage mojej matki

Tytuł oryginalny
Mutters Courage
Tłumacz
Matysik, Grzegorz
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Postacie
Syn i jego Matka w podeszłym wieku

Sztuka oparta na motywach biografii Taboriego. Z epickiego opowiadania dowiadujemy się, jak wyglądało życie żydowskiej rodziny mieszczańskiej w czasie II Wojny Światowej. Autor opowiada o przygodzie matki. Kobieta w drodze do siostry na partyjkę remika została aresztowana w ulicznej łapance i odwieziona do obozu przejściowego, skąd wysyłano transporty do obozów koncentracyjnych. Unika śmierci dzięki odwadze spojrzenia w oczy oprawcy. Dociera do mieszkania siostry, gdzie wita ją szwagier z awanturą, że spóźniła się na karcianą rozgrywkę. To doświadczenie pozostałoby tajemnicą między nią i jej synem, gdyby syn nie napisał sztuki...

Courage mojej matki” jest dramatem narracyjnym: dwoje aktorów wciela się w kolejne postacie opowiadania. Tekst jest wspaniałym materiałem dla aktorów, autor umożliwia im pokazanie całego wachlarzu ich możliwości scenicznych.

"„Żydzi w dramatach Taboriego nie przypominają znanych z literatury powszechnej figur męczenników. Demitologizacja cierpienia: oto naczelny postulat dramaturgii Taboriego.”"

Edward Białek

"Tabori unika bezpośredniego przedstawienia holocaustu na scenie. Pewną rolę odgrywa tu być może instynkt samoobrony człowieka, którego ojciec został zamordowany w obozie koncentracyjnym. Bardziej jednak powstrzymuje go chyba od przedstawienia tego, co nieprzedstawialne, zmysł estetyczny i doświadczenie sceniczne”."

Thomas Rothschild

„

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Courage mojej matki