język polskijęzyk angielski

Człowiek, któremu dane było przeżyć swoje życie raz jeszcze

Tytuł oryginalny
Han som fick leva om sitt liv
Tłumacz
Szutkiewicz, Jolanta
Gatunek sztuki
Dramat

Sztukę Człowiek, któremu dane było przeżyć swoje życie raz jeszcze (Han som fick leva om sitt liv) napisał Lagerkvist w roku 1928. Przedstawił w niej życie Daniela, któremu - jak mówi sam tytuł - dane było przeżyć swoje życie jeszcze raz, by uczynić je prawdziwie swoim życiem. W jego poprzednim zdarzyło się coś strasznego, czego nie umiał zaakceptować. Jego modły zostały wysłuchane i otrzymał drugą szansę. 
Dramat, w większości utrzymany w konwencji realistycznej, przedstawia obrazy codziennych obowiązków rodziny szewca Daniela. Lagerkvist pokazuje, jak ważna jest prawdziwa miłość w życiu człowieka. Bardzo ciepło maluje postać Anny, żony Daniela, jej roli w rodzinie. Swoim wielkim uczuciem do męża i do ich dzieci próbuje stworzyć idyllę rodzinną. Udałoby się jej to, gdyby nie postawa Daniela w jednej konkretnej sytuacji, kiedy okazuje zupełny brak zrozumienia dla najmłodszego syna Elofa i przyczynia się do jego tragicznej śmierci. W ten sposób Daniel niszczy piękno i spokój rodziny, rujnuje to, co budowała Anna przez całe ich wspólne życie. Konwencja nierealistyczna występuje w tych momentach, gdy zło, tkwiące w Danielu, bierze nad nim górę, przez co swoim zachowaniem sprawia ból najbliższym. Wtedy też pojawia się postać Więźnia, sobowtóra Daniela - symbol wyrzutów sumienia. Postać tę widzi tylko on, Daniel. I oczywiście widz w teatrze! Nie widzą jej i nie słyszą jednak członkowie rodziny. Oni mają jeden tylko znak - obecność czegoś dziwnego, tajemniczego w warsztacie szewskim, w ich domu - szmata zbroczona krwią.
Daniel, jako główna postać dramatu, w konsekwencji zrozumie, że próba radykalnej zmiany życia oraz idea odrodzenia nie jest możliwa do zrealizowania.

Dramatopisarz w swojej sztuce maluje szeroką gamę ludzkich emocji, takich jak: miłość małżeńska, miłość rodzinna, nienawiść, zazdrość, która powoduje całkowite przekroczenie granic moralności i doprowadza do zezwierzęcenia człowieka. Lagerkvist, pokazując jasne i ciemne strony ludzkiego wnętrza, porusza nas do głębi. 
Dialog w większości utrzymany jest w konwencji realistycznej, w przeciwieństwie do wcześniejszych utworów Lagerkvista. Tematyka i problematyka sztuki są jak najbardziej aktualne, bo ponadczasowe. Sztuka ma charakter kameralny i nie wymaga dużej sceny.

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Człowiek, któremu dane było przeżyć swoje życie raz jeszcze