język polskijęzyk angielski

Fatalne zauroczenie

Tytuł oryginalny
Fatal Attraction
Tłumacz
Kaduczak, Jacek
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn

Teatralna wersja filmowego hitu z Glenn Close i Michaelem Douglasem w reż. Adriana Lyne'a z roku 1987. James Dearden – autor scenariusza oraz adaptacji scenicznej, którą niniejszym polecamy polskim teatrom – postarał się, żeby na scenie (i na widowni) napięcie nie spadało ani na sekundę. Światowa prapremiera – jedna z najbardziej oczekiwanych premier teatralnych – 25 marca 2014 w londyńskim Theatre Royal Haymarket w reż. Trevora Nunna, z gwiazdorską obsadą.

Dan, przystojny prawnik po czterdziestce, wybiera się na drinka z kolegą z pracy Jimmym. Szykuje się męski wieczór – Jimmy jest rozwiedziony, a żona Dana zabrała ich córkę na wieś, do matki. Niestety, męski wieczór szybko się kończy – była żona Jimmy'ego dzwoni z informacjami o kłopotach z synem, którym Jimmy musi natychmiast zaradzić. Dan zostaje więc sam i zwraca uwagę na niezwykle atrakcyjną Alex, samotną, atrakcyjną kobietę, która wyraźnie daje mu do zrozumienia, że jest nim zainteresowana. Wspólny drink, kolacja – zanim Dan zdąży się nad tym zastanowić, spędza upojną noc z Alex.

Następnego ranka Dan ma wyrzuty sumienia i nadzieję, że zdoła szybko zapomnieć o swoim skoku w bok. Alex jednak ma inne plany. Przekonuje go do powtórki, a kiedy Dan usiłuje od niej wyjść, kobieta wpada w szał i podcina sobie żyły. Dan nie ma innego wyjścia – zostaje u niej na kolejną noc.

Już po kilku dniach Dan orientuje się, że Alex nie ma ochoty na zakończenie znajomości. Odwiedza go w pracy, udaje, że chce kupić ich, czyli Dana i jego żony, dom, używa wszelkich sposobów, by ściągnąć go do swojego mieszkania. W końcu oświadcza, że jest z nim w ciąży, domagając się uznania dziecka i miejsca w życiu Dana. On czuje się osaczony i zaczyna panikować. Kiedy ktoś włamuje się do ich domu i gotuje zupę z króliczka – ukochanego zwierzątka córki Dana, ten wyznaje żonie swoją zdradę. Jak łatwo się domyślić, żona wyrzuca męża z domu i nie chce go znać. Dzwoni jednak do niego, kiedy okazuje się, że Alex, podając się za przyjaciółkę rodziny, odbiera córkę Dana ze szkoły i znika z nią na resztę dnia. Dziewczynka co prawda odnajduje się cała i zdrowa wieczorem, ale po tym incydencie panika Dana zmienia się w agresję. Postanawia rozprawić się z Alex. Jedzie do niej, gotów ją udusić. Powstrzymuje się w ostatniej chwili i wychodzi, przedtem jednak odruchowo podnosi z podłogi nóż, który upuściła Alex uciekając przed nim.

Następnego dnia Alex zostaje znaleziona martwa z tym samym nożem w brzuchu. Policja nie ma wątpliwości, że to Dan jest mordercą...

dla ADiT - jk

 
Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Fatalne zauroczenie