Dramat Kamień filozoficzny (De vises sten), napisany w 1947, charakteryzuje się tradycyjną formą. O tym dramacie pisze Lagerkvist do swojego wydawcy tak: "To dzieło mojej starości, za którym stoją wieloletnie przemyślenia."
Akcja sztuki dzieje się w średniowieczu, ale problematyka jest ponadczasowa. Utwór traktuje o alchemiku i rabinie, o odpowiedzialności człowieka, tak często uchodzącej uwagi ludzi, całkowicie pochłoniętych swoją pracą czy powołaniem, ludzi, którzy zatopieni w poszukiwaniu prawdy, tracą kontakt z bliskimi i nieświadomie stają się narzędziem destrukcyjnej siły zła. Ze względu na wspomnianą problematykę dobra, zła i odpowiedzialności, często nazywa się ten dramat faustycznym.
Również i w tym dramacie postać kobiety - żony i matki - dramatopisarz maluje ciepło i przyjaźnie. Dysputy rabina i alchemika prowadzone są niezwykle żywo i interesująco, trzymają widza w napięciu intelektualno-emocjonalnym.
Akcja rozgrywa się w laboratorium alchemika, na dworze księcia i na wąskich uliczkach średniowiecznej wsi. Jest scena grupowa, w której Żydzi zmuszeni są zostawić swoje domy i razem z rabinem wędrować w nieznane. Inscenizacja może mieć charakter zarówno kameralny, jak i widowiskowy.