język polskijęzyk angielski

Konstrukt

Tytuł oryginalny
The Nether
Tłumacz
Kaduczak, Jacek
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Szczegóły
dramat, kryminał
Prapremiera
Center Theatre Group, marzec 2013

Konstrukt można uznać za thriller policyjny. Oto młoda detektyw wchodzi w świat nowej, wirtualnej rozrywki, a przesłuchanie, które prowadzi, odkryje przed nią najciemniejsze zakątki ludzkiej wyobraźni. Rzecz dzieje się w całkiem niedalekiej przyszłości, w której istnieje Zacisze – raj urządzony z dbałością o najmniejsze szczegóły, dostępny tylko online. W tym raju goście mogą podziwiać piękno starego świata, cieszyć się przyrodą – w przyszłości towarem zdecydowanie deficytowym. Mogą zrobić coś jeszcze: zanurzyć się w nim wszystkimi zmysłami, oddać w pełni swoim najdziwniejszym pragnieniom. Wystarczy się zalogować, wybrać nową tożsamość – i  drzwi do raju stoją otworem. Jest tylko jeden haczyk. Goście Zacisza przybywają doń zazwyczaj w jednym celu – aby odbyć stosunek z nieletnim, z dzieckiem, najchętniej małą dziewczynką, którą następnie mogą (jeśli przyjdzie im na to ochota) zamordować. Ale co, jeśli nikt z zaangażowanych nie jest w rzeczywistości dzieckiem?

Ale Konstrukt to nie tylko futurystyczny kryminał, to prowokująca i niepokojąca sztuka, która poddaje w wątpliwość świat, w którym duchowość uchodzi za rodzaj nerwicy, a wolność służy jedynie do zaspokajania fantazji konsumenta, i stawia filozoficzne pytania: o granicę między światem realnym a wirtualnym, o moralność wynikającą z tego podziału, o to, czym jest tożsamość człowieka i czy jest ona niezbywalna? Czym jest prawdziwa wolność i czy jest ona możliwa w cyberprzestrzeni? Jak mówi Doyle, jedna z postaci sztuki: „Wspaniale byłoby się pozbyć ograniczeń naszej fizyczności i stać się istotami całkowicie duchowymi.”

Haley, której nieobcy jest temat uzależnień, stała się – jak to sama określa – medium dla swoich postaci. Bazowała na materiałach dostarczanych jej przez pracownika jednej ze stron internetowych mediów społecznych oraz we współpracy z psychoterapeutą zajmującym się zachowaniami przestępczymi. Rezultat przerósł jej oczekiwania. Bowiem w tym wiktoriańskim królestwie i futurystycznym pomieszaniu tożsamości, kryje się jeszcze jedna rzecz: czułość. A może nawet miłość. Konsumenckie fantazje splatają się z udręką moralną. I dojmującą niepewnością, czy restart jest zawsze możliwy.

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Konstrukt