Lola Blau

Autor: 
Kreisler, Georg
Tytuł oryginalny: 
Heute abend: Lola Blau
Przekład: 
Bikont, Karolina
Gatunek: 
Sztuka muzyczna
Szczegóły: 
Przekład: Karolina Bikont (libretto) i Andrzej Ozga (piosenki)
Obsada kobiety: 
1
Obsada mężczyźni: 
0
Prapremiera: 
Kleines Haus w Theater in der Josefstadt w Wiedniu w październiku 1971
Prapremiera polska: 
Teatr Rozrywki w Chorzowie w reż. Marcela Kochańczyka,1994

Musical Heute abend: Lola Blau miał swoją prapremierę na scenie Kleines Haus w Theater in der Josefstadt w Wiedniu w październiku 1971 roku. Odniósł natychmiastowy sukces, bawiąc publiczność przez cały sezon. Równie ogromny sukces odniosły następne premiery w Berlinie, Hamburgu a później w Izraelu. Tonight: Lola Blau jest angielską wersją sztuki napisaną przez Dona White’a, uznanego scenarzysty.

Polska prapremiera musicalu miała miejsce w Teatrze Rozrywki w Chorzowie w reż. Marcela Kochańczyka i wyk. Joanny Budniok-Machery w styczniu 1994 roku, a następnie w Teatrze w Opolu w reż. Jana Szurmieja w wykonaniu Agnieszki Matysik.

 

Fragmenty recenzji

  • „... Musical dla jednej aktorki. Tak napisano w teatralnym programie. Równie dobrze można jednak „Lolę Blau” Austriaka Georga Kleislera nazwać muzycznym monodramem czy refleksyjnym, lirycznym kabaretem.”
  • „... Urodzony w Wiedniu w połowie lat dwudziestych Geroge Kleisler jest dziś obywatelem amerykański. Jego pełne liryzmu i wymownych puent piosenki znane są dzięki płytom, koncertom i nagraniom telewizyjnym odbiorcom w Austrii, Niemczech i Szwajcarii. Ich klimat nasuwa skojarzenia z klasycznym kabaretem...”

Formularz zamówienia sztuki
Proszę podać instytucję przy jakiej działa grupa.
Proszę podać nazwę uczelni oraz kierunek.

Zamawiana sztuka: Lola Blau

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.