Momo

Autor: 
Ende, Michael
Tytuł oryginalny: 
Momo
Przekład: 
Bikont, Karolina
Gatunek: 
Dla dzieci
Szczegóły: 
Adaptacja sceniczna Vity Huber powieści Michaela Ende o tym samym tytule
Obsada kobiety: 
4
Obsada mężczyźni: 
10+
Czas akcji: 
opowieść o Momo być może się już wydarzyła, a może odbędzie się dopiero jutro lub pojutrze, albo w ogóle za rok
Miejsce akcji: 
ruiny antycznego amfiteatru
Prapremiera: 
21.10.1981, Städtische Bühnen Münster, reż. Herbert Müller
Prapremiera polska: 
23.11.2013, Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku, reż. Agnieszka Korytkowska-Mazur

Momo to tajemnicza, mała, czarnowłosa dziewczynka, która co prawda rzadko się odzywa, ale za to posiada wyjątkowy dar słuchania. Nikt nie wie, ile Momo naprawdę ma lat i skąd się w ogóle wzięła. Jednak odkąd się pojawiła, ludzie zaczęli lgnąć do niej i szybko zdobyła grupę przyjaciół, by spędzać wspólnie czas na zabawie. Jej umiejętność słuchania sprawiła, że ludzie czuli się przy niej bezpiecznie i natychmiast się przed nią otwierali. Swoim przyjaciołom pomagała również (samą swoją milczącą obecnością) w rozwiązywaniu konfliktów. Wokół niej panowała błoga i przyjazna atmosfera. Wszystko zmieniło się w momencie, kiedy w jej świecie pojawili się Szarzy Panowie.

Identyczni, tak samo bezbłędnie ubrani, mężczyźni w szarych garniturach i z cygarami w dłoni, którzy jako przedstawiciele Banku Czasu, pod pozorem zachęcania ludzi do jego oszczędzenia, zaczęli okradać przyjaciół Momo z wszystkiego tego, co dotychczas sprawiało im radość. W tym również z najbliższych relacji, a więc i przyjaźni z Momo. Dziewczynka, opuszczona przez wszystkich, wyrusza w podróż, podczas której będzie musiała stawić czoła Szarym Panom i w ten sposób uratować zarówno siebie, jak i swoich przyjaciół. Całe szczęście będzie mogła liczyć na pomoc przewidującej przyszłość żółwicy Kasjopei, a także Mistrza Hory, sprawującego władzę nad czasem. Czy uda jej się uratować cały świat?

Adaptacja słynnej powieści fantasy dla dzieci Michaela Ende, autora znanej każdemu Niekończącej się historii, to poruszająca opowieść o utracie radości i chęci życia. Autor jako ratunek i remedium na zniechęcenie i smutek podkreśla w niej wagę przyjaźni i wspólnej zabawy. Dzięki uniwersalności historii Momo, każdy – niezależnie od wieku – znajdzie w niej coś dla siebie.

Formularz zamówienia sztuki
Proszę podać instytucję przy jakiej działa grupa.
Proszę podać nazwę uczelni oraz kierunek.

Zamawiana sztuka: Momo

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.