język polskijęzyk angielski

Odwiedziny

Tłumacz
Bikont, Karolina
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Postacie
Heinrich – ok. 65 lat, Edith – ok. 60, Isabel – 20 lat, Peter – 21 lat, Marietta – 39 lat, Sonia – 35 lat, Pani Profesor – 65 lat, Nadja – młoda studentka
Czas akcji
Współcześnie, zimą
Miejsce akcji
Stary wiejski dwór (albo pusta scena, siedem krzeseł, może ławka, później stół
Prapremiera
kwiecień 2007, Schauspielhaus Bochum

gatunek: pastisz

Bywa, że w jednej chwili na ułamek sekundy widać wszystko – takim, jakim będzie, jakim się stanie w przyszłości, inaczej, niż kiedy ma się wrażenie przeżywania czegoś po raz wtóry – to co innego – nie, to jest taki rzut okiem w przyszłość, zbyt krótki rzut, by zrozumieć cokolwiek z tego, co się zobaczyło. Albo nie na tyle długi, by musieć zrozumieć.

(Edith, Trylogia zwierzęca I: Odwiedziny)

Pierwsza część Trylogii zwierzęcej Rolanda Schimmelpfenniga jest wariacją na tematy Czechowowskie z domieszką Ibsena. Choć fabuła zdaje się być prosta, autor prowadzi nas przez labirynt zaszłości, pragnień i zrazu trudnych do odczytania znaków. Dorosły syn przyjeżdża po raz pierwszy w życiu w odwiedziny do ojca, który mieszka w majątku swojej drugiej żony. Majątek ten to dworek, znany z dramatów Czechowa. Pan domu nie cierpi Czechowa, nie cierpi całego, po brzegi wypełnionego literaturą „salonu rosyjskiego” – jest tłumaczem literatury angielskiej, a jego życiowym projektem jest przekład Raju utraconego Miltona (cytaty z tego utworu będą się pojawiać w drugiej części Trylogii). Tego dnia zjechało się wiele kobiet z rodziny, później przyjdą też pani profesor i jej córka, z kolei wielbicielka literatury rosyjskiej. Tuż przed przybyciem syna Heinrich udał się z Sonią na „polowanie”, podczas którego Sonia ustrzeliła kaczkę. Zamiast picia herbaty z samowaru jest więc tyleż zabawne, co nieudolne skubanie i patroszenie kaczki, gwarna atmosfera zaplecza kuchennego. Po uwadze pani profesor, że w okolicy stwierdzono obecność wirusa ptasiej grypy i w sąsiednich gospodarstwach trwa likwidacja drobiu, zgromadzeni rezygnują z posiłku. Syn kolejno uwodzi wszystkie kobiety, a po szalonej scenie strzelaniny wyjeżdża. To wstęp do jego losów z Trylogii Zwierzęcej II.

Trylogia zwierzęca - cykl trzech sztuk, które mogą, lecz nie muszą następować po sobie. Łączą je ci sami, choć zmieniający się w czasie bohaterowie. Każda z części jest autonomiczna i skończona.

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Odwiedziny