język polskijęzyk angielski

Palec Boży

Tłumacz
Plisz-Góral, Bogusława
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Prapremiera
Palm Beach Drama Works, 2006

Pewnego dnia do parafii Świętej Bernardetty w cieszącej się fatalną sławą dzielnicy przyjeżdżają dwaj księża - wizytatorzy z Kurii. Niepokój przełożonych wzbudził bowiem fakt, że proboszcz kościoła, wielebny Frank Leighton, zasłużony i cieszący się ogromnym szacunkiem, podjął pewne niezrozumiałe działania na terenie posesji kościoła. Ksiądz Leighton wyznaje przybyłym, że jego dziwne zachowania są wynikiem widzenia, którego doznał kilka dni wcześniej.
Czy proboszcz rzeczywiście doznał łaski objawienia, czy było to tylko złudzenie? A może stary kapłan kłamie, żeby uratować swoją parafię? Jaka jest różnica między wiarą a nadzieją? I - czy człowiek potrzebuje cudów w codziennym życiu?

Sztuka Michaela McKeevera nie daje odpowiedzi na żadne z tych pytań, jest jednak pełnym ciepła i zrozumienia opowiadaniem o codziennym zmaganiu z wątpliwościami i poczuciem bezsilności, które jest udziałem każdego człowieka. Jak słusznie zauważył w swojej recenzji jeden z amerykańskich dziennikarzy, jest to pierwsza od długiego czasu sztuka, której bohaterem jest katolicki ksiądz, a która nie opowiada ani o Janie Pawle II, ani o skandalach pedofilskich w kościele.

  • Nagroda: Best New Play 2006 rok.
Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Palec Boży