Państwo Nobel

Autor: 
Vilar, Esther
Tytuł oryginalny: 
Mr & Mrs Nobel
Przekład: 
Kaduczak, Jacek
Gatunek: 
Dramat
Szczegóły: 
Melodramat polityczny
Obsada kobiety: 
2
Obsada mężczyźni: 
3
Postacie: 
Alfred Nobel, 43 lata; Bertha 1 - Bertha von Sutter, pisarka i bojowniczka o pokój, 62 lata; Bertha 2 - ta sama kobieta, 33 lata; Arthur von Suttner, mąż Berthy, 25 lat; Sofie Hess, młoda kwiaciarka; Lokaj
Czas akcji: 
18.04.1906, dzień wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla Bercie von Sutter
Miejsce akcji: 
Europa i Kaukaz

Na ogłoszenie prasowe o pracę sekretarki odpowiada młoda, wykształcona i inteligentna Bertha von Sutter i zostaje przyjęta w niecodziennych okolicznościach przez Alberta Nobla, naukowca, wynalazcę dynamitu... i przyszłego chlebodawcę oraz partnera. Romans przerodzi się w wielką przyjaźń - dzięki Bercie bogaty naukowiec, który dorobił się fortuny na dynamicie i wojnie, stanie się fundatorem nagrody, którą od 1901 przyznaje co roku w Sztokholmie Komitet Noblowski w wielu dziedzinach, m.in. na rzecz pokoju na świecie.

Sztuka napisana z poczuciem humoru oddaje nastroje ówczesnej Europy, budzącej się świadomości społecznej i feministycznej. Sztuka grana była w niemieckich i austriackich teatrach, m.in. w wiedeńskim Volsktheater, skąd pochodzi trailer. Zdjęcia ze spektaklu można obejrzeć na stronie teatru.

Rekomendowaną najnowszą sztuką Esther Vilar interesuje się Klaus Maria Brandauer, mamy więc nadzieję, że również nasze teatry nie pozostaną obojętne.

Formularz zamówienia sztuki
Proszę podać instytucję przy jakiej działa grupa.
Proszę podać nazwę uczelni oraz kierunek.

Zamawiana sztuka: Państwo Nobel

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.