język polskijęzyk angielski

Państwo Nobel

Tytuł oryginalny
Mr & Mrs Nobel
Tłumacz
Kaduczak, Jacek
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Postacie
Alfred Nobel, 43 lata; Bertha 1 - Bertha von Sutter, pisarka i bojowniczka o pokój, 62 lata; Bertha 2 - ta sama kobieta, 33 lata; Arthur von Suttner, mąż Berthy, 25 lat; Sofie Hess, młoda kwiaciarka; Lokaj
Szczegóły
Melodramat polityczny
Czas akcji
18.04.1906, dzień wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla Bercie von Sutter
Miejsce akcji
Europa i Kaukaz

Na ogłoszenie prasowe o pracę sekretarki odpowiada młoda, wykształcona i inteligentna Bertha von Sutter i zostaje przyjęta w niecodziennych okolicznościach przez Alberta Nobla, naukowca, wynalazcę dynamitu... i przyszłego chlebodawcę oraz partnera. Romans przerodzi się w wielką przyjaźń - dzięki Bercie bogaty naukowiec, który dorobił się fortuny na dynamicie i wojnie, stanie się fundatorem nagrody, którą od 1901 przyznaje co roku w Sztokholmie Komitet Noblowski w wielu dziedzinach, m.in. na rzecz pokoju na świecie.

Sztuka napisana z poczuciem humoru oddaje nastroje ówczesnej Europy, budzącej się świadomości społecznej i feministycznej. Sztuka grana była w niemieckich i austriackich teatrach, m.in. w wiedeńskim Volsktheater, skąd pochodzi trailer. Zdjęcia ze spektaklu można obejrzeć na stronie teatru.

Rekomendowaną najnowszą sztuką Esther Vilar interesuje się Klaus Maria Brandauer, mamy więc nadzieję, że również nasze teatry nie pozostaną obojętne.

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Państwo Nobel