język polskijęzyk angielski

Pasożyty

Tytuł oryginalny
Parasiten
Tłumacz
Ogrodowska-Jesionek, Elżbieta
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Szczegóły obsady
dwie młode pary i starszy pan

druk: Dialog 8/2000

"Próbujemy ukazać brak miłości, rozpad związków międzyludzkich. Prywatność odgrywa dziś dużą rolę. Nikt jednak nie czuje się w sferze prywatnej naprawdę bezpieczny - mówił Thomas Ostermeier po niemieckiej prapremierze (18 V 2000) Pasożytów na kameralnej scenie Deutsches Schauspielhaus w Hamburgu."

"Pasożyty mieszkają na marginesie społeczeństwa dobrobytu - ich życiowa przestrzeń to kilkadziesiąt metrów kwadratowych na którymś z pięter wielkomiejskiego wieżowca (...). Friderike, w zaawansowanej ciąży, siedzi na parapecie, zastanawiąjąc się, czy skoczyć z okna. Petrik, zajęty karmieniem swego węża w terrarium, radzi jej, by przy okazji zabrała z sobą na dół śmieci, bo śmierdzi."

"Wyziewy miasta podczas letnich upałów, spaliny, ciężkie, lepkie powietrze, pot, rozkład, rozpad. Zamiast dymiących kominów (o które zresztą coraz trudniej w ekologicznym krajobrazie zachodniej Europy), dymiący papieros w ustach Friderike: Moje dziecko potrzebuje smoły. Niech się już w łonie matki zacznie pokrywać warstwą sadzy, aż będzie kulą czarnego lepkiego asfaltu, łatwą do wessania, to najlepsze przygotowanie do sensowanego życia. Przytłaczająca atmosfera panuje zarówno na ulicach, jak i w domach. Spójrz na tych ludzi, jak się pocą w upale, spójrz na to bezmyślne bydło rzeźne, na które już czeka śmierć, jak się kłębi pod bezlitosnym niebem, mówi młody człowiek, w następstwie wypadku przykuty do wózka inwalidzkiego. Że też człowiek musi dziś przejechać drugiego prawie na śmierć, żeby go poznać," mówi sprawca wypadku.  

Gerhard Jorder z "Die Zeit" nazywa Pasożyty "ciągiem scen". Piątka bohaterów powiązana wstrętem i nienawiścią, wzajemne pasożytnictwo.

"Statyczny charakter dramaturgii, klimat uwięzienia w sytuacji bez wyjścia, uwikłanie w związkach bez nadziei, skłonił kilku recenzentów do porównania sztuki von Mayenburga z pisarstwem Becketta i Sartre'a pod hasłem piekło to inni.

cytaty za i z: Pasożyty von Mayenburga, Dialog nr 8/2000

Teatr TV wyprodukował Ogień w głowie oraz Pasożyty w reż. Piotra Łazarkiewicza.

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Pasożyty