Pięć razy kobieta

Autor: 
Luttmann, Enrico
Tytuł oryginalny: 
5 x una!
Przekład: 
Kaduczak, Jacek
Gatunek: 
Dramat
Obsada kobiety: 
5
Obsada mężczyźni: 
0

Anna, świeżo pro rozstaniu z mężem i po zakończeniu burzliwego małżeństwa, przenosi się do innego miasta. Za radą terapeutki postanawia zwalczyć swoją samotność i nawiązać nowe znajomości. Odwiedza więc mieszkania w domu, w którym zamieszkała, zapraszając sąsiadki na damską imprezę. Pojawiają się cztery kobiety. Początek spotkania nie jest zbyt obiecujący: jego uczestniczki nie znają się zbyt dobrze i nie bardzo wiedzą, o czym rozmawiać. Wkrótce jednak okazuje się, że wszystkie mają dużo do powiedzenia na ten sam temat – na temat mężczyzn w ich życiu. Cztery z nich opowiadają swoje historie, z których każda pokazuje problemy, z jakimi zmagają się współczesne kobiety w małżeństwie i w związkach uczuciowych. Tylko jedna kobieta nie ma nic do powiedzenia. Kiedy jednak zaczyna wreszcie mówić, okazuje się, że to ona nosi w sobie najstraszniejszą tajemnicę: doprowadzona do ostateczności, tuż przed przyjściem na spotkanie zabiła męża.

Po pierwszym szoku w kobietach budzi się poczucie solidarności i uświadamiają sobie podobieństwo własnych losów, postanawiają więc pomóc swojej doświadczonej przez los przyjaciółce.

Wielką zaletą tej sztuki są błyskotliwe i bardzo zabawne dialogi, a także sposób, w jaki scharakteryzowane zostały bohaterki opowieści – choć każda z nich reprezentuje typowy wybór życiowy, jakiego dokonują kobiety w dzisiejszej rzeczywistości, to jednocześnie są pełnokrwistymi postaciami, których losy obserwujemy z ogromnym zainteresowaniem.

Jacek Kaduczak dla ADiT

 

Formularz zamówienia sztuki
Proszę podać instytucję przy jakiej działa grupa.
Proszę podać nazwę uczelni oraz kierunek.

Zamawiana sztuka: Pięć razy kobieta

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.