język polskijęzyk angielski

Pozory mylą

Tytuł oryginalny
Der Schein trügt
Tłumacz
Kaduczak, Jacek
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn

Karol był słynnym artystą cyrkowym. Potrafił żonglować 21 talerzami. Liczy się dla niego tylko to, czego można dotknąć, co można zmierzyć. Całe życie był perfekcjonistą, wymagał wiele od innych, ale i od siebie. O aktorstwie jako udawaniu miał zawsze jak najgorsze zdanie. Swojego brata ("przyrodniego!", co nadzwyczaj chętnie podkreśla), Roberta, uważa za hochsztaplera i antyaktora. Sam Robert uważa się za wielkiego aktora. Ma w swoim dorobku wybitne role, grane u boku gwiazd teatru. Teraz, na emeryturze, wciąż narzeka na prawdziwe i wyimaginowane choroby.
Obu braci łączy niedawno zmarła żona Karola, Matylda, która od dawna kochała się w Robercie, starym kawalerze. Nie tego jednak Karol nie może jej wybaczyć: do dziś ma pretensje o to, że przez trzydzieści lat musiał wysłuchiwać sonat Mozarta w wykonaniu swojej żony, pozbawionej najmniejszych choćby śladów muzykalności. I że mimo jego oddania, letni domek zapisała Robertowi.
Choć obaj bracia nienawidzą tego rytuału, w każdy wtorek spotykają się u Karola, a w każdy czwartek - u Roberta. Te spotkania to rodzaj seansów nienawiści, w czasie których bracia wypominają sobie swoje dawne, prawdziwe i wyimaginowane, winy. Wciąż jednak pozostaje im wspólny temat: sztuka. Robert marzy o powrocie na scenę w roli Króla Leara, a Karol, uważający się za filozofa, wciąż wychwala swoją sprawność w żonglowaniu i stara się poniżyć brata jako oszusta.

Ten tekst to fascynująca i jednocześnie przerażająca opowieść o starzeniu, dziwaczeniu i zagubieniu. Opowieść nie pozbawiona jednak swoistych akcentów humorystycznych.

ADiT

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Pozory mylą