Jest rok ok. 2100. Grupa czytelników spotyka się, aby rozmawiać na temat książki – dziennika, niejakiego Winstona Smitha, spisanego ok. 1984 roku. Niewiele już wiadomo o tamtych czasach. Nie funkcjonuje już Newspeak, którym posługiwano się w czasach opisywanych przez Smitha, nie ma też żadnych dowodów na to, że autor istniał naprawdę.
Tymczasem cofamy się do 1984 roku. Winston Smith, pracownik wydziału zajmującego się usuwaniem wszelkich śladów po zdepersonizowanych osobach, pewnego popołudnia w zapomnianym antykwariacie kupuje zeszyt, w którym zaczyna pisać dziennik. Opisuje codzienne zmagania z biedą, wszechobecnym Myślonadzorem i strachem przed Wielkim Bratem. Pewnego dnia zakochuje się w Julii, koleżance z pracy. Potajemnie zaczynają spotykać się w wynajętym u antykwariusza pokoju. W obojgu rodzi się myśl o buncie. Zaczynają szukać sprzymierzeńców, co wiedzie ich wprost do pokoju 101 – miejsca tortur. Wielki Brat i jego Partia znów odnoszą sukces.
Grupa czytelników traktuje dokument Smitha jako tekst archiwalny, świadectwo dawno minionej epoki. Tylko jedna osoba z grupy, Matka, ośmiela się głośno zadać pytanie: skoro nie wiemy na pewno, czy istniał Winston Smith, to skąd możemy mieć pewność, że Partia i Wielki Brat na pewno przestali istnieć?
Prapremiera sztuki odbyła się w Londynie w lutym 2014 w Almeida Theater. Sztuka odniosła tak ogromny sukces, że latem 2015 roku ją wznowiono. W realizacji wykorzystano nowoczesne technologie.
Robert Icke, w latach 2003-2007 dyrektor artystyczny Arden Theatre Company w Stockton on-Tees, a w latach 2005-08 również Swan Theatre Company w Cambridge, otrzymał nagrodę Susie Gautier-Smith za wkład w rozwój teatru.
Duncan Macmillan to wielokrotnie nagradzany dramatopisarz i reżyser. Jego sztuka Lungs, wystawiona w Studio Theatre, Washington DC, była nominowana do nagrody Hellen Hayes dla najlepszej sztuki roku.