Sensacyjny thriller polityczny Petera Rextona to udramatyzowana opowieść o polskim pułkowniku poświęcającym losy swoje i swojej rodziny dla ratowania świata, który znalazł się o krok od nuklearnej zagłady. Sztukę z angielskiego przełożył Andrzej Krajewski, dziennikarz, autor książki Zasługa dla Polski, napisanej na podstawie wielu rozmów i wywiadów w USA z płk. Kuklińskim.
Opisane wydarzenia rozgrywają się w latach 1977–1983, gdy realnym staje się zagrożenie wojną atomową. Dopuszczany do ściśle tajnych informacji wojskowych pułkownik polskiej armii Julian Soka nawiązuje kontakt z amerykańskim wywiadem, dla którego staje się źródłem bezcennej wiedzy o planach strategicznych Układu Warszawskiego. Balansując wciąż na granicy śmierci, Soka pozyskuje coraz to nowe informacje i przekazuje je CIA za pomocą tajnych sygnałów i tzw. „martwej skrzynki”. Trzymający w napięciu Skraj przepaści to gotowy scenariusz na film. Historia została jednak przez autora skonstruowana w taki sposób, by rozgrywająca się na dwóch kontynentach dramatyczna, pełna nieoczekiwanych zwrotów sensacyjna akcja mogła pomieścić się w czterech ścianach na jednej scenie teatru. W wielką politykę został także wpleciony wątek osobisty głównych bohaterów, czyli Soki i jego współpracowników po obu stronach frontu zimnej wojny: codzienne sceny rodzinnego życia, miłość, tęsknota, strach o bezpieczeństwo najbliższych.
Autor zastrzega, że wszelkie przedstawione wydarzenia są fikcją. Nie ukrywa jednocześnie, że jedną z głównych inspiracji w kreowaniu protagonisty i jego pogmatwanych losów była dla niego postać pułkownika Kuklińskiego – choć nie tylko.
- Sztuka Skraj przepaści ukazała się w druku w 2021 roku nakładem wydawnictwa ADiT.