język polskijęzyk angielski

Szafa pełna wspomnień

Tytuł oryginalny
Love, Loss And What I Wore
Tłumacz
Rozhin, Klaudyna
Gatunek sztuki
Sztuka obyczajowa
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Szczegóły
Adaptacja bestsellerowej powieści Ilene Beckerman; w 2010 nagrodzona Drama Desk Award i nagrodą publiczności Broadway.com dla najlepszej nowej sztuki Off-Broadway
Szczegóły obsady
kobiety w wieku 35-70 lat
Czas akcji
od lat 50-tych do współczesności, lata dzieciństwa , młodości i wieku dojrzałego poszczególnych bohaterek wspomnień; centralną postacią i inżynierem narracji jest GINGY (ok. 70 lat - inicjuje historię, to jej rysunki ubrań z przeszłości są na scenie)
Prapremiera
Bridgehampton Community House, Nowy Jork, 2 sierpnia 2008

Sztuka, która błyskawicznie stała się Off-Broadwayowskim hitem bijącym rekordy oglądalności i popularności. Spektakl nie schodził z repertuaru przez ponad dwa i pół roku. W 2010 nagrodzona została Drama Desk Award i nagrodą publiczności Broadway.com dla najlepszej nowej sztuki Off-Broadway. Grana w Kanadzie, Australii, Brazylii, Meksyku, Afryce Południowej, na Filipinach, we Francji.

Zwierzenia intymne piątki wspaniałych kobiet oparte na bestsellerze Ilene Beckerman oraz prawdziwych historiach z życia sióstr Nory Ephron i Delii Ephron.

Główna bohaterka, Giny, snuje opowieść o swoim życiu i zaprasza do tego rytuału inne kobiety. Punktem wyjścia tych sentymentalnych i nostalgicznych podróży są owe najbardziej i najmniej ulubione ubrania i akcesoria, które pełnią rolę nośników wyrażających stany i uczucia towarzyszące kobietom podczas najbardziej pamiętnych wydarzeń z przeszłości. Wśród szpilek, sweterków, podkolanówek, sukienek, torebek, szlafroków i bielizny wyłania się obraz kobiet z ich kompleksami, obawami, frustracjami i radościami. Panie są na przemian poważne, zabawne, dowcipne i rozpaczliwie sentymentalne.

Przewrotnie w Szafie pełnej wspomnień nie wychodzimy z szafy, tylko do niej wchodzimy, żeby zmierzyć się z naszymi tajemnicami i sekretami i się oczyścić. Wchodzimy do szafy pełnej ubrań jak do gabinetu psychologa i wraz z bohaterkami poddajemy się terapeutycznej sesji, podróży w głąb siebie. Na naszej drodze spotykamy matki, ojców, babcie, ciocie, rodzeństwo, przyjaciół, przyjaciółki, naszych partnerów, przyszłych i byłych mężów, nasze dzieci, wnuczki, aby w końcu dotrzeć do samych siebie.

 
"W tym chaosie widzę siebie jak w poczerniałym lustrze, pomazanym starą szminką i pachnącym starymi perfumami."
Nora Ephron

Wkraczamy w intymny świat sztuki i stajemy się uczestnikami niezwykłego rytuału, podczas którego protagonistki pieczołowicie opisują każdą część garderoby, która w najbardziej dramatycznych momentach ich życia była bliska ich duszy i ciału. Razem z ich właścicielkami współodczuwamy, śmiejemy się, ironizujemy, żartujemy i płaczemy. Kozaczki, dżinsy, bielizna, sukienki, spódnice, torebki i inne akcesoria to niemi bohaterowie monologów, które są esencjonalnym budulcem dialogu bohaterek z ich demonami z przeszłości, jak również z publicznością.

Szafa pełna wspomnień skierowana jest do widzów na zakręcie, po i przed zakrętem, do tych, którzy wierzą, że szata jest ważna w życiu każdego człowieka. Fascynujące wyzwanie dla aktorek odważnych, przebojowych, ale również świadomych i pokornych wobec kaprysów losu. Aktorki wchodzą do szafy, przeglądają ubrania każdej z bohaterek, są pełne empatii, intuicyjnie sięgają po wszelkie kolory z palety emocji i - mówiąc najprościej - ożywiają barwną opowieść o życiowych dramatach, radościach, rozterkach bohaterek sztuki. Stają Się Gingy, Nancy, matką Nancy, Alex, Merrill, Mary, Lynn, Heather, Geralyn, Lisą i Amandą, Norą, Annie, Lizz, Stephenie, Holly, Lizzy Ashley, Anną. Każda z nich ma trudną historię i „dobraną" część garderoby, która towarzyszyła jej w danej chwili.

 

Głosy krytyków:

"O tym, co paniom leży na sercu... i na półkach w szafie"
The New York Times
"Gorzka i zabawna zarazem refleksja o radościach i bólach bycia kobietą."
Variety
"Stroje i akcesoria grają rolę pierwszoplanową, mężczyźni w życiu kobiet są tylko dodatkiem."
Bloomberg News
"Coś między Monologami Waginy a Jak się nie ubierać."
Los Angeles Times

dla ADiT- Natalia Bełdyga

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Szafa pełna wspomnień