język polskijęzyk angielski

Sztuka plastiku

Tytuł oryginalny
Stück Plastik
Tłumacz
Bikont, Karolina
Gatunek sztuki
Komedia
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Prapremiera
25.04.2015, Schaubühne Berlin
Prapremiera polska
8.12.2016, Teatr Słowackiego Kraków, reż. Grzegorz Wiśniewski

Małżeństwo, które już tego nie ogarnia: żona z manią czystości, asystentka artysty, wielkiego manipulatora; mąż, depresyjny lekarz, który chciałby podreperować swoje stłamszone ego jako "lekarz bez granic" w regionie dotkniętym wirusem ebola, licząc na to, że bohaterski czyn przywróci mu choć odrobinę szacunku do samego siebie, a może nawet żona wreszcie go doceni; syn w wieku dojrzewania, który lubi ukradkiem filmować różne sceny w domu i ma pociąg do kobiecych ciuszków. Poznajemy ich podczas rozmowy kwalifikacyjnej z małomówną sprzątaczką Jessiką, która "w pracy niczego sobie nie myśli", ale właściwie: kim ona jest? I jak zachować się wobec sprzątaczki, czy można spoufalać się z osobą, której się płaci? Czy można dać jej swoje stare ciuchy, których szkoda wyrzucać? Jak się przed nią nie zbłaźnić? Goszcząc na kolacji w domu swojej asystentki, artysta wygłasza monologi obnażające zakłamanie świata, ludzi, sztuki, nie szczędząc przy tym gospodarzy. Jego ostre i złośliwe kwestie potrafią zawstydzić każdego, ale nie Jessikę, która tymczasem stała się niezbędnym wyposażeniem życia rodzinnego: nie tylko sprząta, ale i gotuje, odrabia lekcje z synem, pociesza męża itp. I to ona stanie się obiektem zainteresowania artysty, który nie stawia granicy między sztuką i życiem, a sztukę robi zawsze i wszędzie, najchętniej z cudzego życia. Jessica ma sprzątać dla niego, ale tym razem przed publicznością. Poczucie upokorzenia to tylko kwestia granicy w umyśle, a sztuka nie uznaje granic. W sztuce chodzi wszak o prawdę i autentyzm.

Nazwisko wysuwającej się na pierwszy plan postaci – Haulupa – to pseudonim artystyczny, który w polskiej sferze teatralnej nabiera ciekawego znaczenia. Nie zamierzam go zmieniać. Wydaje mi się, że Marius von Mayenburg zawarł w Haulupie wiele cech kultowej postaci z serialu Dr House. Z kolei Jessica trochę przypomina gombrowiczowską Iwonę.

Dla adit kb

Link do wywiadu z Mayenburgiem, gdzie mowa o próbach do spektaklu i o tym, co go skłoniło do napisania takiej sztuki (de).

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Sztuka plastiku