Uśmiech Barrakudy

Autor: 
Vilar, Esther
Tytuł oryginalny: 
Das Lächeln des Barrakuda
Przekład: 
Grabczak, Krzysztof
Gatunek: 
Dramat
Obsada kobiety: 
2
Obsada mężczyźni: 
2
Czas akcji: 
współcześnie
Miejsce akcji: 
sypialnia w apartamencie w wytwornym nowojorskim hotelu
Prapremiera: 
08.06.1994, Theatre in der Josefstadt w Wiedniu, reż. Otto Schenk

Frank Marvin to mężczyzna w średnim wieku, który z ramienia swojej partii stara się o nominację na kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Szanse na prezydenturę może jednak przekreślić ujawniony w mediach sześcioletni romans z Lisą Valero, młodą blondynką i początkującą aktorką. W tak niesprzyjającej sytuacji okazuje się, że karierę Franka może uratować tylko i wyłącznie jego żona, Debora Marvin, atrakcyjna i dojrzała prawniczka.

Uśmiech Barrakudy, zgodnie z deklaracją samej autorki, opowiada historię inspirowaną małżeństwem Billa i Hillary Clintonów, jednak zarówno postaci, jak i akcja zostały w całości zmyślone. Sztuka rozpisana jest na dwójkę głównych bohaterów: Franka i Deborę Marvinów. Pomimo że punktem wyjścia dla zawiązania akcji jest polityczne być albo nie być Franka, to prym w samej sztuce wiedzie Debora, jako ta, w której rękach na skutek skandalu znalazła się kariera męża. Z przeprowadzonych sondaży wynika, że czterdzieści procent amerykańskich wyborców nie zdecydowałoby się oddać głosu na polityka, który dopuścił się pozamałżeńskiej zdrady. Jednak w przypadku, w którym jego żona oficjalnie by mu wybaczyła, ten sam odsetek spada do zaledwie pięciu procent. Debora stoi więc przed decyzją, od której zależy przyszłość Franka. Albo weźmie udział w programie telewizyjnego dziennikarza, Gordona Bakera, w którym publicznie poprze swojego męża, albo Frank będzie musiał ostatecznie zrezygnować ze swojej kandydatury.

Sztuka Esther Vilar oferuje prawdziwie popisową, zniuansowaną i nieoczywistą rolę dla dojrzałej aktorki. Debora to ambitna i niezależna kobieta, która jednak nie pozostaje wolna od patriarchalnych wzorców i społecznych ograniczeń.

Formularz zamówienia sztuki
Proszę podać instytucję przy jakiej działa grupa.
Proszę podać nazwę uczelni oraz kierunek.

Zamawiana sztuka: Uśmiech Barrakudy

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.