Rozpisane na głosy, współczesne spojrzenie na legendę Lukrecji Borgii i ciągle żywy mit o dziwce i trucicielce, rozpustnej córce papieża Aleksandra VI i Vanozzy Catanei.
W interpretacji Autorki Lukrecja Borgia jest przede wszystkim ofiarą psychopatycznego ojca, który znęcał się nad nią psychicznie i fizycznie. Rozpasany erotyzm kardynała Borgii udzielił się w jakimś stopniu jego córce (czy też, jak chcieli niektórzy: "siostrzenicy"). Maja Gregl próbuje opisać na przykładzie Lukrecji zespół maltretowanego dziecka, które, szukając ucieczki od molestowania i bicia, znajduje ukojenie w kontaktach seksualnych z bratem - Cezarem. Z czasem brat przejmuje funkcję ojca - kata. Morduje jej pierwszego męża (zresztą krewnego "naszej" Bony), morduje także swojego rodzonego brata - Don Juana; w końcu karze udusić drugiego męża Lukrecji, ukochanego Alfonsa, ojca jej kilkorga dzieci.
Pełna bólu biografia Lukrecji przybiera czasem formę strasznej bajki o skrzywdzonej księżniczce, złośliwym królewiczu i okrutnym królu. W tle: smutna królowa-matka.
J. Grodek dla ADiT