język polskijęzyk angielski

W trasie

Autor
Loessl, Susanne von
Tytuł oryginalny
Tournée, Tournée
Tłumacz
Kaduczak, Jacek
Gatunek sztuki
Komedia
Obsada kobiet
4
Obsada mężczyzn
1

Niezwykle zabawna komedia pokazująca od strony sceny i od strony damskiej garderoby cztery z ponad stu przedstawień adaptacji Niebezpiecznych związków zagranych przez utalentowane, acz nie zawsze znane aktorki w różnym wieku. Jak można się domyślić, atmosfera w garderobie nie zawsze przypomina spotkania dawnej arystokracji francuskiej, a i na scenie nie wszystko się udaje.

Trzy aktorki i garderobiana przeżywają w czasie objazdu rozmaite problemy osobiste, bywają niekiedy w nastroju uniemożliwiającym wyjście na scenę, a czasem chcą po prostu uciec od wszystkiego. W trudnych chwilach stara się je wspierać inspicjent gotów do największych poświęceń, z wyjściem na scenę w roli dystyngowanej markizy włącznie.

Sztuka Susanny von Loessl w nieodparcie zabawny sposób pokazuje codzienność aktorów zmagających się przed wyjściem na scenę z najdziwniejszymi problemami związanymi zarówno z koniecznością grania w nieprzystosowanych do tego miejscach, jak i z problemami osobistymi. Co jednak istotne, dowiadujemy się z niej nie tylko praktycznych szczegółów dotyczących uprawiania zawodu aktora (sama autorka jest aktorką z dużym doświadczeniem). Gdy bowiem obserwujemy intrygi, żądzę władzy, zemstę i stręczycielstwo pokazywane na scenie w adaptacji powieści Choderlosa de Laclos i zestawimy je ze scenami rozgrywającymi się w garderobie damskiej, widzimy wyraźnie, jak niezmienna jest natura ludzka i jak bliskie są nam problemy pokazane w osiemnastowiecznej powieści. I to mimo tego, że ani nie żyjemy w osiemnastowiecznej Francji, ani nie obracamy się na arystokratycznych dworach.

 

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: W trasie