W trasie

Autor: 
Stroebele, Stefanie
Tytuł oryginalny: 
Wie zerronen, so gewonnen
Przekład: 
Kaduczak, Jacek
Gatunek: 
Komedia
Obsada kobiety: 
3
Obsada mężczyźni: 
3

Minna Herzog to aktorka po sześćdziesiątce, która szczyt kariery ma już zdecydowanie za sobą. Całe dnie spędza na piciu wina, a utrzymuje się z porad telefonicznych i stara się nie myśleć o tym, że za chwilę bank zabierze jej dom, który był zabezpieczeniem kredytu. Kredytu, który Minna dawno temu przestała spłacać.

Pewnego dnia do Minny przyjeżdża jej siostra Else, domagając się należnej jej połowy domu. Panie nie widziały się ponad trzydzieści lat i mają do siebie sporo zadawnionych pretensji. Kiedy ich kłótnia osiąga apogeum, w domu pojawiają się urzędnik z banku żądając zwrotu pieniędzy w towarzystwie policjanta oraz wścibska sąsiadka. Wszyscy oni są świadkami ogłoszenia wyników losowania totolotka: w tym tygodniu padły szalone liczby: 1, 2, 3, 4, 5, 6 i dodatkowa 7. Liczby, które od lat obstawia Minna. Wygrana wynosi 42 miliony euro. Wszyscy oglądają zwycięski kupon i zaraz szczęśliwą nowinę rozniosą po całym miasteczku. Tylko Else, emerytowana urzędniczka skarbowa, dostrzega szczegół, który umknął innym: kupon jest z ubiegłego tygodnia!

Wkrótce u Minny pojawia się mnóstwo ludzi zachwyconych wiadomością. Wszyscy też zachowują się inaczej niż dotychczas: bank proponuje gotówkę na bieżące wydatki w zamian za deklarację wpłaty milionów, gburowata sąsiadka zmienia się w anioła, a burmistrz proponuje honorowe obywatelstwo miasta. Minna korzysta z tego wszystkiego wbrew radom siostry, a gdy powtarza, że nic nie wygrała – wszyscy biorą to za żart – wszak widzieli szczęśliwy kupon. Minna postanawia więc kupić luksusowy rejs do Meksyku i uciec z gotówką, która spadła jej z nieba. Na razie zaś do maksimum wykorzystuje swój status chwilowej znakomitości. Idylla nie może trwać wiecznie. Bankowcy postanawiają sprawdzić dokładniej szczęśliwy kupon, a Else wyznaje siostrze, że wróciła po trzydziestu latach dopominając się pieniędzy za należną jej część domu, bo jest nałogową hazardzistką. Przegrała już cały swój majątek, a jej urzędnicza emerytura, przedmiot zazdrości Minny, będzie zajęta na poczet długów. Minna proponuje siostrze wspólną ucieczkę na antypody. Los jednak zapobiega wyjazdowi sióstr, objawiając się pod postacią znajomej kioskarki, która przypomina Minnie, że jednak kupiła zakład totolotka, tylko że była kompletnie pijana, więc nie zapamiętała tego. A więc Minna okazuje się milionerką! Sama zainteresowana najbardziej cieszy się z tego w nadziei na minę wrednej sąsiadki, która zdążyła niedoszłej milionerce Minnie wygarnąć, co o niej sądzi...

Uwaga! Zabawne i ciekawe role dla dwóch aktorek w okolicach 60 roku życia (siostry) i jednej nieco młodszej (sąsiadka).

Formularz zamówienia sztuki
Proszę podać instytucję przy jakiej działa grupa.
Proszę podać nazwę uczelni oraz kierunek.

Zamawiana sztuka: W trasie

CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.