język polskijęzyk angielski

Widok z okna

Tytuł oryginalny
Blick durchs Fenster
Tłumacz
Dębek, Irena
Gatunek sztuki
Dla młodzieży
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Szczegóły
Dramat
Szczegóły obsady
(w tym role dziecięce)
Prapremiera
2006, Stadttheater Gießen, reż. Ragna Kirck

Swoją sztuką Widok z okna, skierowaną głównie do młodzieży, Schmidt włącza się w tradycję teatru zaangażowanego społecznie. Tekst ten tematyzuje bowiem arcyważny problem przemocy domowej i demaskuje swoisty indyferentyzm społeczny. Dlaczego i jak długo można odwracać głowę, gdy w najbliższym sąsiedztwie krzywdzone są dzieci – zdaje się pytać autor.

Rezolutna i dojrzała, chociaż dopiero piętnastoletnia Zuza i jej o rok młodszy brat z niepełnosprawnością intelektualną, nazywany Gnojem, uciekają z domu i włamują się do mieszkania sąsiadki, starszej kobiety – pani Kapusty. Gdy ta wcześniej wraca z urlopu i w pokoju gościnnym zastaje dwoje intruzów, których przecież dobrze zna, postanawia natychmiast powiadomić ich rodziców. Coś w zachowaniu dzieci jednak ją powstrzymuje, a przemożny strach, jaki wzbudza u rodzeństwa sama myśl o konieczności powrotu do domu, sprawia, że pozwala im zostać u siebie dłużej. Dom sąsiadki staje się dla nich azylem. W ciągu kilku dni, jakie ta trójka spędzi ze sobą, objawi się w całej rozciągłości tragiczny los dzieci żyjących pod jednym dachem z ojcem tyranem.

Widok z okna to wzruszające studium miłości siostrzano-braterskiej, literackie przybliżenie życia z dzieckiem niepełnosprawnym intelektualnie, historia nawiązywania przyjaźni międzypokoleniowych i wreszcie moralne wezwanie do wyostrzenia wzroku, gdy spoglądamy na otaczający nas świat z tytułowego okna. Słowa Zuzy wybrzmiewają jak gorzkie memento i oskarżenie zarazem: „Pani Kapusto, jedno pytanko. Jak pani sądzi, dlaczego jesteśmy tutaj? […] Bo chcieliśmy posłuchać pani kolekcji płyt? Bo tak dobrze pani gotuje? Dlaczego przyszliśmy tutaj? Powiem pani. Bo nikt nie przyszedł do nas. Bo żaden z naszych cholernych sąsiadów nam nie pomógł. Bo kiedy ojciec się nad nami znęcał, wszyscy udawali, że niczego nie słyszą. Pani też. Niech pani teraz nie udaje świętej.”

- Ze Wstępu Krzysztofa Tkaczyka do I tomu antologii sztuk Volkera Schmidta pt. Widoki z okna.

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Widok z okna