język polskijęzyk angielski

Wódka z rumem

Tytuł oryginalny
Rum and Vodka
Tłumacz
Rozhin, Klaudyna
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Szczegóły
monodram

Kolejna sztuka McPhersona o obiecującym tytule Wódka z rumem (lub, jak kto woli, Rum i wódka) miała, podobnie jak Alejka lipowa (This Lime Tree Bower), swoją prapremierę na początku lat 90 tych, na uniwersytecie w Dublinie.
Wygląda na to, że ulubionym bohaterem literackim autora jest młody, pijący Dublińczyk, wywodzący się z klasy robotniczej. W Wódce z rumem jest to dwudziestopięciolatek, który pracuje w biurze; tkwi przy biurku od dziewiątej do piątej, i jest dość zadowolony. W domu czekają na niego (poślubiona w wieku 20. lat) żona i dwójka dzieci. Jego małżeństwo, to typowy przykład tak zwanej "wpadki" ("Oszczędzę wam pikantnych szczegółów! Moje życie jest jednym wielkim pikantnym szczegółem.")
W kilku monologach bohater przedstawia nam historię swojej degradacji. Po krótkim wstępie następuje opowieść, z zachowaniem chronologii wydarzeń, o tym jak "(...) znalazłem się w sytuacji odliczającego minuty urzędasa, patrzącego tylko - jak by tu się urwać z roboty i, co najważniejsze, nie wylewającego za kołnierz." Młodzieniec po pracy zawsze wpada do pubu na "piwo z wkładką",  aby przy kuflu rozważyć swoją sytuację emocjonalno-zawodową, i zakończyć dzień upiciem się do nieprzytomności. Wszystko układa się "cholernie dobrze" aż do chwili, gdy nasz zadziorny Dublińczyk demoluje, w przypływie nadmiernej ekspresji, swoje biuro, po czym - niestety - zostaje zdymisjonowany. Wtedy zaczyna się jego, relacjonowana krótkimi, treściwymi zdaniami, pijacka odyseja po knajpach i prywatkach miasta.
Bohater monodramu jest bowiem rasowym alkoholikiem, obarczonym rasowym poczuciem winy - zbyt cynicznym, aby szukać ukojenia w modlitwie, zbyt uczciwym, aby kraść, zbyt nieprzytomnym, aby zdobyć się na jakiś rzeczowy wysiłek, zbyt (jeszcze wciąż) dobrze wyglądającym, aby nie przykuć uwagi przygodnie napotkanej kobiety. Czy uda mu znaleźć tę, która "uleczy jego życie"? Zostawia nas bez odpowiedzi. Opowieść pozostaje niedokończona. 
Wydaje się, że tekst jest wynikiem osobistych doświadczeń autora i dlatego jest psychologicznie prawdziwy. Jest to rodzaj spowiedzi, która mogłaby być prezentowana na spotkaniach Anonimowych Alkoholików. Ku przestrodze.

 

 

 

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Wódka z rumem