język polskijęzyk angielski

Wszystkiego najgorszego z okazji urodzin

Tytuł oryginalny
Alles Böse zum Geburtstag
Tłumacz
Kaduczak, Jacek
Gatunek sztuki
Komedia
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn

Trzech synów, dwóch z żonami, a najstarszy z partnerem, odwiedza ojca w przeddzień jego 80. urodzin. Chcą omówić szczegóły przyjęcia. Ojciec, jak zwykle niezadowolony, krytykuje wszystko – od pomysłu zaproszenia znajomych po wybór alkoholi. Najgorsze jest jednak dla spadkobierców, że ojciec zakochał się w jakiejś kobiecie. W dodatku młodszej – jego najnowsza przyjaciółka ma zaledwie 32 lata. Kiedy synowie wciąż przetrawiają te informacje, rozpaczając nad utraconym spadkiem, pojawia się ich przyszła macocha...

Przyjęcie urodzinowe okaże się sukcesem – goście płci męskiej są zachwyceni młodą, piękną kobietą. Kiedy mają zabrzmieć dzwony weselne, okazuje się, że piękność to przebrany za kobietę partner najstarszego syna – aktor ćwiczący do roli transwestyty. I gdy wszyscy widzowie zaczynają współczuć biednemu starszemu panu, okazuje się, że od dawna wiedział, kim jest tajemnicza nieznajoma, ale postanowił się zabawić kosztem nieznośnej rodzinki.

Folker Bohnet i Alexander Alexy w niezwykle inteligentny sposób skorzystali z dawnych konwencji, by napisać komedię bardzo współczesną, skrzącą się humorem. Inteligentne dialogi i zmieniające się jak w kalejdoskopie sytuacje rozłożą widzów na łopatki.

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Wszystkiego najgorszego z okazji urodzin