język polskijęzyk angielski

Zawieszeni

Tytuł oryginalny
Tlujim
Tłumacz
Olek, Agnieszka
Gatunek sztuki
Dramat
Obsada kobiet
Obsada mężczyzn
Szczegóły
Thriller tragikomiczny
Prapremiera
7 października 2016, Upstream Theatre, St. Louis, USA, reż. Linda Kennedy
Przekłady
tłumaczona na angielski (pt.: "Suspended"), niemiecki i chiński

Zawieszeni to nie tylko komiczna opowieść, która płynnie przechodzi w pełen napięcia, klaustrofobiczny thriller o wojennej traumie, mozolnym dochodzeniu do prawdy, długo skrywanym żalu i bólu, które nagle znajdują ujście. To może przede wszystkim misterna metafora doświadczenia przymusowej migracji. W Zawieszonych skomplikowana historia bohaterów krzyżuje się z politycznymi, instytucjonalnymi i kulturowymi napięciami oraz konfliktami narosłymi wokół kryzysu uchodźczego.

Dwóch uciekinierów z bliżej nieokreślonego, ogarniętego wojną kraju – Benjamin i Isaac – zaczyna pierwszy dzień pracy przy myciu okien korporacyjnego wieżowca w bogatym, zachodnim mieście. Szybko okazuje się, że bohaterów łączy wspólna przeszłość, ale uzgadniają, że nie będą poruszać tego tematu. Zaczyna się spokojnie, a wręcz zabawnie: mężczyźni żartują, przekomarzają się. Wisząc kilkadziesiąt pięter nad ziemią, obserwują i komentują świat za szybą: bogatych, dobrze ubranych, zapracowanych ludzi. Świat, do którego nie mają wstępu. Nie tylko ze względu na kolor skóry czy barierę językową albo instytucjonalną, ale też z uwagi na traumatyczną przeszłość, która nie pozwala im w pełni wrócić do normalnego życia.

Benjamin i Isaak są zatem „zawieszeni” nie tylko dosłownie – na wieżowcu – ale też metaforycznie. Jako imigranci żyją pomiędzy bogatym, spokojnym Zachodem a biedną, dręczoną nieustannymi konfliktami Afryką czy Bliskim Wschodem. Tkwią też pomiędzy przeszłością, którą mimowolnie przeżywają wciąż na nowo, a teraźniejszością, w której nie mogą się odnaleźć.

Mistrzowsko budowane przez izraelską autorkę napięcie, rosnące w miarę zbliżającej się nieuchronnie konfrontacji bohaterów, zostaje dodatkowo podsycone, kiedy z nogi Isaaca zsuwa się but, stwarzając zagrożenie zarówno dla osób na dole, jak i dla samych bohaterów i ich statusu uchodźcy.

Napięta sytuacja sprawia, że w przypływie emocji Benjamin wykłada karty na stół: pamięta, jak rebelianci wyciągnęli siłą z domu jego i siostrę, pamięta, że był tam Isaac. Nie wie, dlaczego siostra od tego czasu milczy, ale wie, że potem Isaac przyłączył się do rebeliantów. Czy w ruch pójdzie wędrujący z rąk do rąk nóż, którym Isaac chwilę wcześniej obierał marchewki na lunch? Czy uda się dotrzeć do tego, co naprawdę stało się „tamtej nocy, gdy była wielka mgła”? Czy konfrontacja to jedyna droga przez traumę, a może podzieleni przez wojnę przyjaciele z dzieciństwa znajdą sposób, żeby się pogodzić? I wreszcie: czy wspomnienie o bólu i okrucieństwie z jednej strony, a doświadczenie uchodźcze i rasistowskie narracje przybierające na sile w krajach zachodnich z drugiej, pozwolą na zbudowanie nowego życia?

Formularz zamówienia sztuki

Zamawiana sztuka: Zawieszeni