WSZYSTKO, CO NAJLEPSZE Duncana Macmillana i Jonny'ego Donahoe
Teatr Bagatela w Krakowie, Scena na Sarego 7
Teatr Bagatela w Krakowie, Scena na Sarego 7
Przejmujący tekst o tym, jak problemy rodziców wpływają na życie dziecka i jak powielamy pewne schematy, nawet o tym nie wiedząc. Nie jest to jednak sztuka dydaktyczna, ten tekst porywa, potężnie wzrusza, a do tego wciąga i bawi niczym komedia. Ekranizacja Every Brilliant Thing dla HBO miała miejsce w 2016 roku.
Narrator zaczyna opowieść od swojego dzieciństwa, kiedy jego matka po raz pierwszy miała próbę samobójczą, a ojciec zaczął zamykać się w chwilach największego napięcia w swoim gabinecie, by słuchać muzyki, pracować lub w jakikolwiek inny sposób odciąć się od stresu. Wtedy też Narrator zaczął spisywać swoją listę najlepszych rzeczy. Problemy depresyjnej matki, która była matką przemocową poprzez milczenie, odbijają się na Narratorze coraz bardziej, choć niesłabnący optymizm, będący kontrą do pesymizmu matki i ojca, trzyma go przy życiu. Lista wydłuża się, Narrator czyta matce listę, matka popełnia kolejne próby samobójcze... Narrator poznaje dziewczynę, zakochują się, biorą ślub, tworzą listę dalej razem, dochodzą prawie do tysiąca i nagle... Narrator traci chęć do kontynuowania listy . Traci chęć do czegokolwiek. Zaczyna jak ojciec zamykać się w pokoju i słuchać muzyki. A co dalej? Czy będzie optymistyczny koniec? Proszę się przekonać samemu.
Dramatopisarz i reżyser. Był autorem rezydentem w Paines Plough i Royal Exchange Theatre. Został laureatem dwóch nagród w konkursie Bruntwood Playwriting 2006. Otrzymał także nagrody: UK Theatre Best Director (z Robertem Icke) w 2014, Best New Play at the Off West End w 2013; nagrodę imienia Nestroy'a za najlepszy spektakl niemieckojęzyczny w 2013; Big Ambition Award, Old Vic 2009 oraz Pearson Prize, 2008. Projekt współtworzony z reżyserką Katie Mitchell został wybrany do Theatertreffen i na festiwal w Avignonie – jest wciąż w repertuarze i wędruje po scenach świata.
Napisał m.in.: Ludzie, miejsca, rzeczy - National Theatre/Wyndhams, z Chrisem Rapleyem (2014), Royal Court Theatre/Hamburg Schauspielhaus; The Forbidden Zone (2014) - Salzburg Festival i Schaubühne Berlin; Wunschloses Unglück adaptacja tekstu Petera Handkego (2014) - Burgtheater Vienna; 1984 adaptacja prozy George'a Orwell (2013) - Headlong/Nottingham Playhouse/Almeida/West End i światowe tournee, co-adaptacja z Robem Icke; Wszystko, co najlepsze (2013) - Paines Plough/Pentabus Theatre, Edinburgh Festival i tournee po Wielkiej Brytanii; Reise Durch Die Nacht adaptacja prozy Friederike Mayröcker (2012) - Schauspielhaus Köln; Płuca (2011) - Roundabout Season Paines Plough & Sheffield Theatres i Studio Theatre, Washington DC, USA oraz Monster (Royal Exchange, 2006). Duncan pisze obecnie nową sztukę dla Royal Court i pracuje nad licznymi projektami filmowymi.
Akademia Teatralna im. A Zelwerowicza Filia w Białymstoku / Teatr Szkolny im. Jana Wilkowskiego
Przekład: Piotr Złotorowicz
Reżyseria: Piotr Złotorowicz
wg sztuki pt.: Płuca